Nie czekaj do wiosny, bo dasz zarobić mechanikowi. Wciskaj ten przycisk

Niektórzy kierowcy czerpią wiedzę o eksploatacji samochodu z tradycji i przesądów, podczas gdy inni sądzą, że nowoczesne samochody są bezobsługowe i nie wymagają troski. Oba podejścia najbardziej ujawniają swoje braki w okresie zimowym, gdy warunki są niekorzystne dla samochodów. Wiosną często można dowiedzieć się o błędach popełnionych w ich eksploatacji wydając górkę pieniędzy u mechanika.

Nawet świadomi kierowcy, zapytani o to jak należy zadbać o samochód zimą, odpowiedzą najczęściej, że trzeba pamiętać o dobrych oponach, naładowanym akumulatorze i porządnej skrobaczce do szyb. A ilu z nich pamięta o tym, żeby zadbać też o klimatyzację?

Po co włączać klimatyzację zimą?

Dla wielu osób używanie klimatyzacji zimą nie ma sensu, ponieważ nie potrzebujemy zimnego powietrza - wręcz przeciwnie. Po co więc ją uruchamiać, zwiększając przy okazji zużycie paliwa?

Klimatyzacja może okazać się przydatna nie tylko do chłodzenia powietrza, ale także do usuwania wilgoci z szyb. W okresie jesienno-zimowym jest to szczególnie istotne, ponieważ zamknięcie obiegu powietrza może prowadzić do parowania szyb, zwłaszcza w korkach. 

Reklama

Nawet jeśli klimatyzacja nie jest w tej chwili potrzebna, powinna być uruchamiana kilka razy w miesiącu przez co najmniej kilkanaście minut. Powodem jest to, że w układzie krąży olej, który smaruje i chroni poszczególne podzespoły, ale tylko wtedy, gdy jest w użyciu. Rezygnacja z używania klimatyzacji może prowadzić do uszkodzenia kompresora – będzie to efekt braku smarowania.

Czy klimatyzacja zimą może spowodować chorobę?

Klimatyzacja bywa przydatna zimą do osuszania powietrza w samochodzie, ale z tym też nie można przesadzać. Zbyt długie przebywanie w ciągle klimatyzowanej kabinie samochodu może prowadzić do wysuszenia skóry i śluzówek, a w konsekwencji do nieżytów górnych dróg oddechowych. Klimatyzacja może się przyczynić do rozwoju przeziębienia i pojawienia takich objawów, jak ból gardła, chrząkanie, uczucie drapania i przeszkody w gardle.

Osoby przebywające długo w klimatyzowanym samochodzie często doświadczają problemów z oczami, takich jak suche spojówki i swędzenie. Dlatego ważne jest, aby używać klimatyzacji z rozsądkiem zarówno zimą, jak i latem, ale nie należy zapominać, że długotrwałe niekorzystanie może ją uszkodzić.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy