Najczęściej kradzione auta w Polsce. Lista marek i modeli

Kradzieże samochodów nie są dziś taką plagą jak kilkanaście lat temu. Zjawisko to jednak nie zginęło, a na zainteresowanie ze strony złodziei narażone są szczególnie samochody jednej marki.


Jak duża jest skala kradzieży samochodów w Polsce? Jak informuje Samar, w roku 2023 tylko 5646 pojazdów osobowych oraz ciężarowych od DMC do 6 ton, zostało wyrejestrowanych z powodu kradzieży. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w Polsce mamy około 22 mln samochodów. Ponadto liczba kradzieży z roku na rok maleje.

Gdzie najczęściej kradną samochody?

Największe zagrożenie kradzieżą samochodu występuje w największym polskim mieście, czyli w Warszawie. Według Samaru na Mazowszu w wyniku kradzieży wyrejestrowano w ubiegłym roku aż 2353 samochody osobowe i dostawcze. W teorii oznacza to, że 4 na 10 skradzionych w Polsce samochodów osobowych skradzionych zostało właśnie na tym obszarze.

Reklama

Trzeba jednak pamiętać, że dane te nie są do końca obiektywne. Chodzi o to, że w stolicy mieszczą się banki oraz inne instytucje finansowe, udzielające kredytów, leasingów oraz najmu długoterminowego. Siłą rzeczy sporo samochodów rejestrowanych jest właśnie w Warszawie i zalicza się do jej statystyk, chociaż realnie jeżdżą one w innych rejonach Polski.

Najwięcej samochodów jest także kradzionych na terenie województw:

  • dolnośląskiego (537 wyrejestrowanych aut),
  • śląskiego (444 wyrejestrowanych aut),
  • wielkopolskiego (444 wyrejestrowanych aut).

Z kolei najbezpieczniej właściciele aut mogą czuć się w województwach:

  • opolskim (50 skradzionych pojazdów),
  • świętokrzyskim (58 skradzionych pojazdów),
  • podlaskim (70 pojazdów). 

Rekordowa liczba kradzieży samochodów

Chociaż blisko 6 tys. wyrejestrowanych z powodu kradzieży samochodów oznacza ponad 15 kradzieży dziennie, warto przypomnieć, że jeszcze w 2005 roku z polskich ulic i garaży "zniknęło" blisko 45,3 tys. aut. Rekordzistą w tym zakresie był niechlubny rok 1999, gdy w wyniku kradzieży wyrejestrowano w Polsce aż 71,5 tys. samochodów, co daje wynik ponad 195 samochodów dziennie!

Najczęściej kradzione samochody. Lista marek

Lider w rankingu ulubionych przez polskich złodziei marek może być tylko jeden - to Toyota. Japońska marka, po raz trzeci z rzędu, sklasyfikowana została na szczycie listy popularności wśród amatorów cudzej własności. W ubiegłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce aż 869 Toyot. Ponad 3/4 z nich - dokładnie 655 sztuk - wyrejestrowanych zostało w Warszawie. Potwierdza to, że łupem złodziei padają głównie młode rocznikowo pojazdy, często należące do firm finansujących zakupy chociażby poprzez leasing.

W podziale na marki, pierwsza piątka najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży pojazdów prezentuje się następująco:

  1. Toyota - 869 sztuk,
  2. Audi - 427 sztuk,
  3. Volkswagen - 398 sztuk,
  4. BMW - 383 sztuk,
  5. Mercedes - 328 sztuk.

Oznacza to, że poza właścicielami aut marki Toyota, pewne powody do niepokoju mogą też mieć właściciele samochodów koncernu Volkswagena i niemieckich marek premium. W przypadku samej Toyoty pamiętać trzeba jednak o kwestii skali. Od kilku lat japońska marka plasuje się bowiem na szczycie listy najlepiej sprzedających się nowych samochodów w Polsce. 

Najczęściej kradzione samochody w Polsce. Lista modeli

W mówieniu o bardzo dużym zainteresowaniu złodziei modelami Toyoty nie ma żadnej przesady. W pierwszej dziesiątce najczęściej kradzionych samochodów, znalazło się aż pięć modeli japońskiego producenta.

 Dziesiątka najczęściej kradzionych w 2023 samochodów w Polsce:

  1. Toyota Corolla - 247 sztuk,
  2. Toyota RAV4 - 189 sztuk,
  3. Hyundai Tucson - 152 sztuk,
  4. Fiat Ducato - 148 sztuk,
  5. Kia Sportage - 113 sztuk,
  6. Renault Master - 110 sztuk,
  7. Toyota Yaris - 101 sztuk,
  8. Toyota C-HR - 101 sztuk,
  9. Toyota Camry - 96 sztuk,
  10. Audi A4 - 95 sztuk.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kradzież samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama