Motocyklem po buspasie. Czy taka jazda jest legalna?

Buspasy w Polsce funkcjonują już od kilku lat. Znajdziemy je najczęściej w największych miastach w kraju. Powstały z myślą o transporcie publicznym, ale z czasem dopuszczają do ruchu również inne pojazdy, np. motocykle. Sprawdzamy, czy w każdym mieście można jeździć legalnie motocyklem po buspasie?

Co to jest buspas?

Buspas to wydzielony pas ruchu, po którym mogą się poruszać pojazdy należące do publicznego transportu zbiorowego. Założeniem tej koncepcji jest usprawnienie przemieszczania się po mieście. Autobusy poruszające się po wyznaczonych pasach mogą omijać korki. Jest to szczególnie ważne w godzinach szczytu, gdy miasta są zakorkowane.

Choć rozwiązanie wzbudziło wiele kontrowersji i wywołało dyskusje wśród kierowców, to okazało się strzałem w dziesiątkę. Wielu mieszkańców po "odkorkowaniu" komunikacji miejskiej przesiadło się do autobusów.

Domyślnie buspasy obowiązują przez całą dobę, ale w wielu miastach nie jest to regułą. Najczęściej są ograniczane do określonych godzin, gdy ruch na mieście jest najbardziej dokuczliwy. Ten fakt jest zawsze oznaczony dodatkową tabliczką z informacją o godzinach obowiązywania.

Reklama

Czy można jeździć motocyklem po buspasie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od przepisów obowiązujących w danym mieście. Z założenia buspasy przyjmują autobusy, trolejbusy, autokary, a także autobusy linii dalekobieżnych i podmiejskich.

W ostatnim czasie do tego zbioru dołączono jeszcze pojazdy elektryczne i napędzane wodorem. W tym gronie znajdują się również elektryczne motocykle i skutery. Właściciele bezemisyjnych pojazdów mogą zatem omijać korki.

W przypadku motocykli z silnikiem spalinowym nie jest to oczywiste. Decyduje o tym zarząd miasta, ale nie musimy sprawdzać lokalnych przepisów, żeby mieć pewność. Wystarczy przyjrzeć się znakom. Jeśli przy tabliczce oznaczającej buspas pojawi się rysunek lub oznaczenie motocykla - to znak, że możemy korzystać.

Czasem włodarze miasta potrafią utrudnić życie i dołączają na znaku dopisek DOP, który oznacza "pojazdy dopuszczone". Warto wtedy dokładnie sprawdzić w przepisach, co urzędnicy mieli na myśli. Jednak w wielu polskich miastach motocykliści mogą korzystać z buspasów.

Na liście znajdziemy następujące miasta:

  • Warszawa,
  • Kraków,
  • Gdańsk,
  • Rzeszów,
  • Szczecin,
  • Bydgoszcz,
  • Łódź,
  • Poznań.

Jednak zanim wjedziemy motocyklem na buspas, warto upewnić się, że znaki na to pozwalają. Z czasem przepisy mogą się zmienić i niepotrzebnie narazimy się na mandat. Jeśli przy drodze brakuje jednoznacznego potwierdzenia, lepiej nie ryzykować i korzystać z pozostałych pasów.

 ***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: buspas | motocykl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy