Masz taki przycisk na lusterku? Teraz przyda ci się jak nigdy

W niektórych samochodach po uruchomieniu silnika podświetla się przycisk umieszczony na lusterku wstecznym. Wielu kierowców nie ma pojęcia do czego służy, a właśnie teraz zaczyna się czas, kiedy warto z niego skorzystać. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach można korzystać z tego niezwykle przydatnego rozwiązania.

Ponad jedna trzecia samochodów poruszających się po polskich drogach ma nieprawidłowo ustawione światła mijania. Co trzeci spotykany na drodze samochód może oślepiać. Niewiele można zrobić, jeśli taki samochód porusza się z naprzeciwka.

Jednak w sytuacji, gdy auto ze oślepiającym oświetleniem porusza się tym samym pasem ruchu, ale z tyłu - można skorzystać z przydatnego rozwiązania dostępnego w lusterku wstecznym.

Przycisk na lusterku wstecznym - co oznacza?

Przycisk na lusterku wstecznym oznacza, że samochód jest wyposażony w sterowane elektronicznie lusterko fotochromatyczne. Wystarczy wcisnąć przycisk na lusterku tuż po uruchomieniu silnika, a już po kilku sekundach szkło automatycznie się przyciemni. Pod warunkiem, że z tyłu znajdzie się samochód, którego światła mogą potencjalnie oślepić kierowcę.

Reklama

Działanie urządzenia zaprojektowano w taki sposób, żeby w ciągu dnia lusterko nie przyciemniało się niepotrzebnie. Urządzenie jest wyposażone w czujnik badający ilość światła dziennego wpadającego do kabiny. Przyciemnianie lusterka przed zapadnięciem zmroku tylko pogorszyłoby pole widzenia, zamiast je poprawiać.

Oprócz czujnika badającego natężenie światła zamontowano dodatkowy czujnik badający natężenie światła, które oślepia. Jest aktywowany dopiero po zmroku i dopiero pod wpływem wskazań tego czujnika powierzchnia lusterka może się przyciemniać.

Funkcja automatycznego przyciemniania lusterka jest przydatna zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. To czas, kiedy na dworze bardzo szybko robi się ciemno, a efekt oślepiania jest jeszcze bardziej odczuwalny.

Dźwignia pod lusterkiem - do czego służy?

W niektórych samochodach lusterka wsteczne nie mają przycisku, który pozwoli aktywować automatyczne przyciemnianie lusterko. Zamiast tego jest zamontowano specjalną dźwignię, która po przełączeniu pozycji zmienia kąt lusterka wstecznego.

Po przestawieniu dźwigni widoczność przez lusterko może być mniej wyrazista, ale kierowca nie jest wtedy oślepiany przez światła samochodów jadących z tyłu. Mniej dokuczliwe stają się również refleksy świetlne.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lusterko wsteczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy