Masz przycisk LIM w samochodzie? Może uchronić cię przed mandatem

Współczesne samochody są naszpikowane nowoczesną technologią, która poprawia bezpieczeństwo podczas jazdy, ale też pomaga kierowcom nie przekraczać przepisów ruchu drogowego. Jednym z przykładów może być aktywny tempomat współpracujący z radarem, utrzymujący odpowiedni dystans pomiędzy naszym samochodem a autem z przodu. Wsparciem dla kierowców, którzy lubią przekraczać przepisy może być też inna funkcja tempomatu, która od znacznie dłuższego czasu pojawia się w samochodach. Ta funkcja to swoisty legalny antyradar, pozwalający uniknąć wysokiego mandatu za prędkość.

Ogranicznik prędkości. Co to takiego?

Chodzi oczywiście o dodatkową funkcję tempomatu, czyli ogranicznik prędkości, zwany też limiterem. To funkcja dostępna w większości samochodów wyposażonych w tradycyjny jak i aktywny tempomat.  Dzięki niemu możemy ustawić maksymalną prędkości z jakąporuszać się może nasz samochód, na przykład jeśli jadąc w terenie zabudowanym nie chcemy przekraczać dopuszczalnej prędkości, za pomocą limitera możemy ustawić 50 km/h, a samochód nie będzie rozpędzał się do prędkości wyższej niż maksymalna zadana. Limiter to funkcja połączona z tempomatem, a uruchamia się go jednym z przycisków do obsługi tempomatu.

Reklama

To funkcja przydatna głównie dla osób roztargnionych, którym zdarza się nie kontrolować prędkości w terenie zabudowanym, czy też poza nim - zapobiega niekontrolowanym przekroczeniom prędkości. Przyda się również kierowcom, którzy zbliżają się do limitu punktów karnych, a nie chcą narazić się na utratę prawa jazdy. To rozwiązanie z którym warto się wtedy bliżej zaznajomić, a nawet zaprzyjaźnić. 

Jak włączyć ogranicznik prędkości?

Zwykle przycisk włączający ogranicznik prędkości znajduje się w pobliżu panelu sterującego tempomatem - może być to na kierownicy, lub na manetce pod kierownicą, albo panelu składającym się z kilku przycisków w desce rozdzielczej. Może być oznaczony skrótem "LIM" lub piktogramem przedstawiającym prędkościomierz z malutkim kluczykiem. Najpierw należy włączyć tę funkcję, a później za pomocą przycisków "+" i "-" ustawić pożądany limit prędkości. Kiedy już ustawimy wybrany przez nas limit prędkości zatwierdzamy go przyciskiem SET. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, na desce rozdzielczej powinna pojawić się charakterystyczna ikona informująca o tym że system jest aktywny. 

Należy pamiętać, że różne samochody korzystają z nieco odmiennych rozwiązań, więc obsługa tej funkcji może się nieco różnić. Warto zerknąć do instrukcji obsługi, lub wypróbować tę funkcję w dogodnych okolicznościach.

Limiter wyłączy się gdy gwałtownie przyspieszysz

Większość ograniczników prędkości instalowanych w nowych auta ma funkcję awaryjnego wyłączenia na wypadek gdyby zaszła nagła potrzeba przyspieszenia samochodem. Nie musisz więc obawiać się, że w sytuacji awaryjnej, gdy będziesz musiał wyprzedzić lub szybko ominąć jakiś inny pojazd, by uniknąć niebezpieczeństwa samochód nie zareaguje na wciśnięty gaz. Limiter pracuje w normalnym trybie jeśli pedał gazu przyciskamy miarowo i stopniowo, ale jeśli wciśniemy go mocno "do dechy", ogranicznik prędkości wyłączy się, dając nam możliwość przyspieszenia w razie nagłej potrzeby.

Ograniczenia prędkości w Polsce

Ogranicznik prędkości może w wielu sytuacjach uchronić nas przed mandatem - zwłaszcza w sytuacji gdy zdarza nam się zapomnieć i mocniej wcisnąć gaz na autostradzie lub w terenie zabudowanym. A mandaty za przekroczenia prędkości od 17 września 2022 roku są bardzo surowe - warto mieć to na uwadze i częściej korzystać z ogranicznika aby ich uniknąć. Oto ograniczenia prędkości, które obecnie obowiązują na polskich drogoach:

  • w terenie zabudowanym - 50 km/h
  • na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h,
  • na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h,
  • na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h,
  • na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h,
  • na autostradach - 140 km/h.
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy