Kontrolki samochodowe - czerwone i żółte. Co oznaczają i czy wpadać w panikę?
W starszych samochodach na desce rozdzielczej było mało kontrolek samochodowych. W nowych modelach pojawia się wiele nowych, ciekawych funkcji, które ostrzegają kierowców m.in. przed zagrożeniami czy rychłą wymianą płynów eksploatacyjnych. Kontrolki samochodowe i ich znaczenie powinien poznać każdy kierowca, bez względu na staż za kierownicą.
Warto zapoznać się ze znaczeniem kontrolek samochodowych, bo dzięki temu, możemy zapobiec poważnym awariom. Są one skonstruowane podobnie do sygnalizacji świetlnej na drogach. Mają przypisane odpowiednie kolory. Dzięki temu rozróżnieniu kierowcy doskonale wiedzą, jak się zachować, gdy, wystąpi awaria silnika lub zabraknie płynu w chłodnicy.
Kontrolki samochodowe dzielimy na:
- zielone lub niebieskie (kontrolki informacyjne)
- żółte lub pomarańczowe (informacyjno-ostrzegawcze),
- czerwone (ostrzegawcze).
Zielony to kolor spokoju, a niebieski harmonii. Nie inaczej wygląda to też w przypadku informacji dla kierowcy. Zielone lub niebieskie kontrolki na desce rozdzielczej oznaczają, że kierowca nie musi obawiać się, że wystąpi awaria.
Wręcz przeciwnie, to symbol tego, że podzespoły i systemy różnych układów w naszym samochodzie aktualnie działają prawidłowo. Zazwyczaj takie kontrolki samochodowe dotyczą oświetlenia zewnętrznego pojazdu.
Poniżej znajdziecie listę kontrolek informacyjnych wraz z wyświetlanym kolorem:
- światła mijania krótkie - zielony
- przednie światła przeciwmgielne - zielony
- kierunkowskazy - zielony
- tempomat - zielony
- światła pozycyjne - żółty
- tylne światła przeciwmgielne - żółty
- światła drogowe długie - niebieskie
- aktywny asystent pokonywania wzniesień - zielony
- aktywny system wspomagania parkowania - zielony
- aktywny i sprawny system poduszek powietrznych - zielony
Dla wielu kierowców pojawienie się kontrolki samochodowej w kolorze żółtym to niemały stres. Warto jednak zachować spokój i sprawdzić, co dzieje się z samochodem. Pamiętajmy, że kontrolki samochodowe żółte, jak i pomarańczowe są informacyjno-ostrzegawcze. Ich zadaniem jest monitorowanie i przekazywanie informacji użytkownikowi samochodu o potencjalnym, niewłaściwym działaniu jednego z podzespołów. Nie zawsze jednak wiąże się to z wizytą u mechanika.
Na żółto zapala się m.in. kontrolka samochodowa wskazująca kończące się paliwo, źle zamknięty wlew paliwa, oblodzenie na nawierzchni drogi, niskie ciśnienie w oponach oraz zepsutą żarówkę w reflektorze. Tak naprawdę są to niegroźne żółte kontrolki, które wymagają od nas podjęcia akcji, np. wymiany żarówki lub zatankowania paliwa.
Oto lista żółtych (pomarańczowych) kontrolek ostrzegawczych:
- niski poziom ciśnienia w oponach,
- awaria świateł zewnętrznych,
- awaria systemu wtrysku,
- oblodzona nawierzchnia drogi,
- awaria toru jazdy ESP,
- rezerwa paliwa,
- wyłączona poduszka po stronie pasażera,
- awaria świec żarowych silnika,
- źle zamknięty wlew paliwa,
- uszkodzenie skrzyni biegów,
- włączone ogrzewanie tylnej szyby,
- włączony nawiew na przednią szybę.
O ile powyższe kontrolki nie wymagają natychmiastowej interwencji kierowcy, to w przypadku wyskakującego check engine powinniśmy się zastanawiać, co dzieje się z silnikiem. W momencie, gdy się pojawia, samochód przechodzi w stan awaryjny, traci moc i jedzie ze zmniejszoną prędkością.
Nawet jeśli wydaje nam się, że check engine to błąd oprogramowania, nie powinniśmy ignorować tej informacji pod żadnym pozorem.
Kontrolka samochodowa może pojawić się w przypadku awarii filtra cząstek stałych lub awarii świec żarowych. W tym przypadku należy jak najszybciej umówić się na wizytę w warsztacie, by nie zakończyło się to kosztowną renowacją nawet całego silnika.
Czerwone kontrolki samochodowe to już ostateczny sygnał, że coś złego dzieje się z jednym z podzespołów lub funkcji auta.
Generalnie, gdy pojawi się czerwona ikona na desce rozdzielczej, powinniśmy natychmiast zatrzymać pojazd. Często kierowcy w takiej sytuacji już wzywają pomoc drogową, by nie narażać samochodu na dalszą eksploatację, która może być bardzo groźna nie tylko dla części układów, ale i dla samego kierowcy.
Poniżej znajdziecie listę kontrolek, które świecą się na czerwono w razie awarii:
- awaria układu elektroniki,
- niski poziom oleju,
- wysoka temperatura płynu chłodniczego,
- słaby akumulator,
- otwarte drzwi lub klapa bagażnika,
- minimalny poziom oleju silnikowego,
- awaria poduszki powietrznej,
- niezapięte pasy bezpieczeństwa,
- awaria układu wspomagania kierownicy,
- awaria czujnika lub brak płynu hamulcowego,
- awaria systemu ABS,
- zużycie klocków hamulcowych,
- sygnalizator ogólny awarii, tzw. wykrzyknik w trójkącie,
- włączone światła awaryjne,
- zaciągnięty hamulec ręczny,
- awaria systemu hamulcowego
Każdy kierowca powinien zapoznać się szczegółowo z kontrolkami samochodowymi, by w razie awarii nie panikować, a podejmować racjonalne decyzje, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo, jak i budżet domowy.
***