Klimatyzacja w samochodzie jesienią: Co kierowcy robią źle i jak to naprawić

Niskie temperatury sprawiają, że jesienią kierowcy często zaniedbują używanie klimatyzacji. Jest to błędem, ponieważ może to prowadzić do kosztownych awarii. Zalecamy korzystanie z klimatyzacji przez cały rok i podpowiadamy, jak odpowiednio zadbać o system klimatyzacji w samochodzie w sezonie jesienno-zimowym.

W lecie klimatyzacja w aucie jest kluczowa, zapewniając komfort podróży mimo upałów. Natomiast wraz z nadejściem jesieni i zimy, gdy temperatury spadają, kierowcy zaczynają o niej zapominać. Często decydują się nie włączać klimatyzacji, uważając, że nie jest ona potrzebna, co jednocześnie pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa. Jednakże, taka pozorna oszczędność może szybko przerodzić się w kosztowną awarię układu. 

Jak jesienią używać klimatyzacji?

Jak więc korzystać z klimatyzacji w samochodzie jesienią? Kluczowe jest zapamiętanie, że klimatyzacja nie tylko schładza, ale także osusza powietrze. Ta funkcja jest szczególnie cenna jesienią, kiedy deszcze są częste, a wilgoć naturalnie przedostaje się do wnętrza samochodu, czy to na mokrych ubraniach, butach czy parasolu.

Reklama

Sprawdzony sposób na parujące szyby

W efekcie w samochodzie zaczynają parować szyby. Sam nawiew pomoże tylko chwilowo, usunie parę z szyby, ale wilgoć w aucie pozostanie. Natomiast włączenie klimatyzacji rozwiązuje problem skutecznie, do czasu gdy ponownie nie wniesiemy na ubraniu kolejnej porcji deszczu.

Niewłączanie klimatyzacji to proszenie się o kłopoty

Jednakże efektywne usuwanie zaparowanych szyb to nie jedyny argument za regularnym włączaniem klimatyzacji w sezonie jesienno-zimowym. Stałe jej używanie zapobiega rozwijaniu się grzybów w samochodzie, a także chroni system przed uszkodzeniami. Systematyczne smarowanie sprężarki redukuje ryzyko poważnej awarii, której naprawa może kosztować tysiące złotych. Należy zaznaczyć, że sprężarka, zawierająca ruchome części, to najdroższy element układu klimatyzacji. Jej awaria jest znacznie bardziej prawdopodobna, jeżeli klimatyzacji używamy tylko latem.

Jak często włączać klimatyzację jesienią?

Niekonieczne jest włączenie układu na stałe. Jednak włączenie klimatyzacji na kwadrans, co klika dni czy raz w tygodniu z pewnością przysłuży się trwałości systemu i nie odbije się w zauważalny sposób na zużyciu paliwa.

Warto zaznaczyć, że system klimatyzacji wymaga regularnej obsługi. Zaleca się, by co najmniej raz do roku wymieniać filtr kabinowy, a co dwa lata odwiedzać serwis klimatyzacji w celu kontroli systemu. Eksperci w specjalistycznym warsztacie zbadają cały system, oczyścią go, usuną grzyby i przeprowadzą ozonowanie. Dodatkowo, sprawdzą i w razie konieczności uzupełnią czynnik chłodzący.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja samochodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama