Kierowcy zapominają o tym przycisku. A dziś przyda się, jak rzadko kiedy

Przycisk umieszczony na lusterku wstecznym może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy, chociaż niektórzy kierowcy nie do końca wiedzą, jaką funkcję uruchamia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest ona niezwykle przydatna.

Nawet co trzeci spotkany na drodze samochód może mieć nieprawidłowo ustawione światła mijania, przez co zwiększa się ryzyko, że będzie oślepiać innych kierowców. Najbardziej irytujące jest to wtedy, gdy pojazd ze źle ustawionymi światłami jedzie za nami, bo te odbijają się w naszym lusterku wstecznym i mogą nas oślepiać. To źle wpływa i na bezpieczeństwo i na komfort jazdy - każdy z nas jechał przecież przed takim samochodem i zapewne wie, o co chodzi.

Co oznacza przycisk na lusterku wstecznym?

Przycisk na lusterku wstecznym (z powszechnie znanym symbolem "włączenia/wyłączenia", czyli okręgiem przedzielonym kreską) uruchamia użyteczną funkcję - chodzi o samościemniające się lusterko wsteczne, czyli lusterko fotochromatyczne lub elektrochromatyczne. Sekretem lusterka fotochromatycznego jest jego zdolność do automatycznego dostosowywania stopnia przyciemnienia do natężenia światła padającego na jego powierzchnię. Wyróżniamy dwa główne typy lusterek:

Reklama
  1. Lusterka fotochromatyczne: Wykorzystują one specjalną warstwę chemiczną naniesioną na powierzchnię szkła. Pod wpływem promieni UV cząsteczki tej warstwy ulegają zmianie, powodując przyciemnienie lustra. Im więcej światła pada na lusterko, tym ciemniejsze staje się ono. Po ustąpieniu źródła silnego światła, warstwa chemiczna powoli rozjaśnia się, przywracając pierwotną przejrzystość lustra.
  2. Lusterka elektrochromatyczne: W tym przypadku zastosowano elektroniczny czujnik światła, który stale monitoruje natężenie oświetlenia. W zależności od odczytów, do lustra doprowadzane jest napięcie, które powoduje zmianę jego przejrzystości. Czas reakcji lusterka elektrochromatycznego jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku lusterka fotochromatycznego, a zakres regulacji przyciemnienia może być szerszy.

Niektóre modele lusterek samościemniających się mają dodatkowe funkcje, takie jak:

  • Pamięć ustawień - lusterko automatycznie powraca do zapamiętanego położenia po wyłączeniu i włączeniu silnika.
  • Kompas - wyświetla aktualny kierunek jazdy.
  • Termometr - pokazuje temperaturę zewnętrzną.
  • Czujnik deszczu - automatycznie uruchamia wycieraczki.

Działanie urządzenia zaprojektowano w taki sposób, żeby w ciągu dnia lusterko nie przyciemniało się niepotrzebnie. Urządzenie jest wyposażone w czujnik badający ilość światła dziennego wpadającego do kabiny. Oprócz czujnika monitorującego natężenie światła zamontowano dodatkowy czujnik badający natężenie światła, które może oślepiać. Jest on aktywowany dopiero po zmroku i dopiero pod wpływem wskazań tego czujnika powierzchnia lusterka może się przyciemnić.

Czy są inne sposoby na oślepiające światła?

Owszem, bo przecież samościemniające się lusterka wsteczne nie są wyposażeniem wszystkich samochodów, choć coraz więcej nowych aut nawet z niższych klas może je mieć. Swoją drogą - samościemniające się lusterko można kupić i wymienić z fabrycznym, klasycznym lusterkiem. Ich ceny nie są wygórowane i zaczynają się już od niecałych 100 zł.

Prostszym sposobem na poradzenie sobie z oślepiającymi światłami innych pojazdów jest ręczne przestawienie lusterka z pomocą dźwigni, która zmienia kąt lusterka wstecznego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wtedy to, co widzimy w lusterku może być zniekształcone lub mniej wyraźne. Zwykle ograniczone jest też wtedy pole widzenia lusterka.

Podsumowując, samościemniające się lusterko wsteczne to niewielki, ale niezwykle przydatny gadżet, który znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy nocą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lusterko wsteczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama