Reklama

Kierowcy mają czas do ostatniej niedzieli października, żeby odpowiednio ustawić to pokrętło

Okres jesienno-zimowy oznacza dla każdego kierowcy konieczność odpowiedniego przygotowania swojego samochodu. Poza jednak wymianą opon, kontrolą ich stanu, czy też wymianą płynu do spryskiwaczy, powinno się także zadbać o właściwe ustawienie pewnego pokrętła.

Kiedy zmieniamy czas na zimowy w 2022 roku?

Zmiana czasu na zimowy w 2022 roku wypada w nocy z 29 na 30 października. Cofniemy wtedy zegarki o godzinę, więc wcześniej będzie robić się ciemno. Ponadto sama pora zimowa sprawi, że dnia będzie ubywać. W efekcie znacznie częściej będziemy poruszać się po zmroku, a to ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kiedy trzeba włączać światła mijania?

W Polsce od lat już obowiązuje prawo nakazujące jazdę na światłach mijania przez całą dobę. Ale Kodeks drogowy przewiduje od tej reguły wyjątek, zawarty w art. 51, pkt. 2:

Od lutego 2011 roku wszystkie nowo homologowane modele, muszą być wyposażone w światła do jazdy dziennej, więc cytowany przepis dotyczy już naprawdę sporej grupy pojazdów na naszych drogach. Prowadzi to niestety czasami do sytuacji, w których kierowcy zapominają o określeniu "w warunkach normalnej przejrzystości powietrza", przez co jeżdżą na światłach dziennych również w deszczu lub we mgle.

Reklama

Natomiast z perspektywy coraz wcześniejszego zapadania zmroku, bardzo istotne jest, aby nie zapominać o włączeniu świateł mijania, gdy zaczyna robić się ciemno.

Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie

Odpowiednie ustawienie świateł w samochodzie to kolejny obowiązek, z którego realizacją kierowcy nie zawsze sobie radzą. Tymczasem jest to kluczowe szczególnie teraz, gdy już niebawem większość z nas będzie codziennie wracać z pracy po zmroku.

Pewność co do odpowiedniego ustawienia świateł, możemy mieć gdy udamy się do Stacji Kontroli Pojazdów i przeprowadzimy odpowiednie badanie. W ostatnich latach organizowane są nawet akcje specjalne SKP oraz policji, zachęcające do takiej kontroli.

Kierowca powinien przy tym pamiętać, że nawet właściwie ustawione światła przez diagnostę, nie zawsze świecą prawidłowo. Zależy to bowiem również od obciążenia samochodu i zależnie od tego, powinniśmy ustawić pozycję pokrętła regulującego wysokość świateł. Poszczególne ustawienia odpowiadają następującym scenariuszom:

  • 0 - w aucie siedzi kierowca i pasażer
  • 1 - czterech lub pięciu pasażerów na pokładzie
  • 2 - komplet pasażerów i bagaże,
  • 3 - w aucie siedzi tylko kierowca, ale bagażnik jest zapełniony

Gdzie znaleźć pokrętło do regulacji wysokości świateł?

Pokrętło do regulacji wysokości świateł znajduje się zwykle po lewej stronie kierownicy. Często jest w pobliżu przełącznika świateł i w niższych partiach deski rozdzielczej. Nie jest to jednak standard - przykładowo w modelach Fiata często było umieszczane wśród innych przełączników na środku deski rozdzielczej albo przy samych zegarach. W nowych modelach może się zdarzyć, że regulacja taka ukryta jest w opcjach samochodu, więc trzeba poszukać jej na centralnym ekranie dotykowym.

Pamiętajmy też, że nie wszystkie samochody mają pokrętło do regulacji wysokości świateł. Auta wyposażone w reflektory ksenonowe lub LEDowe, zwykle posiadają funkcję samopoziomowania i pojazd sam dostosowuje ich wysokość do obciążenia. Wymóg stosowania takiego rozwiązania nie wynika jednak ze źródła światła, ale jego jasności. Jeśli w naszym aucie producent zastosował tanie ksenony lub LEDy (mające do 2000 lumenów), to mógł pozostawić ręczną regulację ich wysokości.

Jaki mandat za źle ustawione światła?

Mandat za źle ustawione światła w samochodzie jest raczej rzadko spotykaną sankcją. Nasze reflektory musiałyby być naprawdę poważnie rozregulowane, żeby policjanci byli to w stanie ocenić tylko na nie spoglądając. Mandat w takim przypadku to nawet 500 zł. Jeśli natomiast funkcjonariusze stwierdzą poważniejsze nieprawidłowości, teoretycznie mogą uznać, że nasz pojazd nie spełnia warunków dopuszczenia do ruchu ze względu na wadliwe oświetlenie. Zatrzymają wtedy dowód rejestracyjny i będziemy musieli uzyskać zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów, że wszystko jest w porządku. 

O wiele bardziej prawdopodobny jest mandat za niewłaściwe używanie świateł, a te kary wyglądają następująco:

  • jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 200 zł, 4 punkty karne,
  • jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 zł, 2 punkty karne,
  • jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory - 200 zł, 4 punkty karne,
  • nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150-300 zł, 2 punkty karne.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy