Jesień na motocyklu. Jak się ubrać, żeby się nie przeziębić?

Zakończenie letniego sezonu motocyklowego wcale nie musi oznaczać końca jazdy. Jesiennej drogi oferują piękne kolorowe widoki, które zachęcają do kontynuowania jazdy. Jednak zanim wyruszymy w trasę, warto zapoznać się z prostymi zasadami, które pozwolą uniknąć kłopotów.

Jazda motocyklem jesienią może być przyjemna i bezpieczna pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszym problemem mogą być spore wahania temperatury, które w skrajnych przypadkach mogą sięgać nawet 20 stopni w ciągu dnia. Dlatego podstawą jest ubieranie się warstwowo, żeby móc reagować w przypadku zmiany temperatur. 

Ciepłe i wygodne ubrania

Ubierając się warstwowo warto mieć na uwadze, że ubrania nie powinny krępować ruchów, a do tego pozwalać na zachowanie pełnej kontroli nad pojazdem. Podstawą jest dobra odzież termoaktywna. Podczas jesiennej przejażdżki na motocyklu zamiast grubego, wełnianego swetra, motocyklista powinien zdecydować się na lekką bluzę wykonaną z ciepłego materiału (np. polaru). Jeśli motocykl nie jest wyposażony w podgrzewane manetki, to zamiast dwóch par rękawiczek warto wybrać rękawice np. ogrzewane elektrycznie. 

Reklama

Jaskrawe ubranie - lepsza widoczność na drodze

Jesienna auta pomimo swoich pięknych kolorów może sprawić, że motocyklista będzie gorzej widoczny na drodze. Dlatego jesienią należy jeszcze bardziej zadbać o odpowiednią widoczność. Podstawą jest kamizelka odblaskowa lub dodatkowe akcesoria odblaskowe mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo jazdy. 

Jasny lub jaskrawy kask może się również przydać . Przy tej okazji warto mieć na uwadze, że podwyższona wilgotność powietrza sprawi, że częściej będą parowały okulary lub wewnętrzna strona wizjera. Dlatego warto używać specjalnego środka typu antifog lub zamontować pinlock po wewnętrznej stronie szyby w kasku.

Okulary przeciwsłoneczne lub blenda

Jesienne słońce znajdujące się nisko nad horyzontem może nieprzyjemnie oślepiać podczas jazdy. Dlatego warto rozważyć zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych, które ubierzemy podczas jazdy. Jednak takie rozwiązanie ma jeden duży minus. Po wyjechaniu ze strefy oślepiającego słońca widoczność znacznie się pogorszy. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest wybranie kasku wyposażonego w blendę przeciwsłoneczną.

Jesienna jazda motocyklem a szybsze zmęczenie

Duże amplitudy temperatur, grubszy ubiór i specyficzne warunki panujące na jesiennych drogach mogą spowodować, że organizm motocyklisty będzie inaczej reagować na takie warunki jazdy w porównaniu z latem. 

Warto mieć na uwadze, że zmęczenie może nadejść znacznie szybciej, a to przełoży się na wolniejsze reakcje i utratę koncentracji. Dlatego warto rozważać częstsze przerwy na kawę oraz regenerację organizmu poprzez spożywanie świeżych soków, batonów energetycznych czy kawy. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy