Po 17:00 i po 7:00 przez 40 minut na kierowców czeka pułapka. I to poważna

W połowie października zaczyna się po 7:00 i około 17:00. Trwa przez około 40 minut. W tych porach ryzyko i mandatu, i wypadku jest większe. Są jednak metody, by to ryzyko zmniejszyć.

Złota godzina daje się we znaki kierowcom
Złota godzina daje się we znaki kierowcomStanisław KowalczukEast News

Złota godzina, czyli czas tuż przed zachodem słońca lub tuż po wschodzie, szczególnie atrakcyjny do robienia zdjęć, stanowi jesienią zagrożenie dla kierowców. Nisko położone nad horyzontem słońce może oślepiać kierujących, co prowadzi do ryzyka zaburzenia procesu widzenia i zmniejszenia zdolności rozpoznawania przedmiotów. Może to utrudnić zauważenie odpowiednio wcześniej niebezpiecznej sytuacji na drodze czy niechronionych uczestników ruchu.

Pomocne będą nie tylko wysokiej jakości okulary wyposażone w filtry UV i posiadające właściwości polaryzujące, warto używać również osłon przeciwsłonecznych, jechać wolniej niż zwykle i zadbać o czystość przedniej szyby.

Oślepienie kierowcy - jak sobie z tym radzić

Jak radzić sobie z oślepieniem podczas złotej godziny? Trenerzy Szkoły Jazdy Renault mają trzy metody.

  • Upewnij się, że przednia szyba jest czysta.

Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oprócz używania wycieraczek na zewnątrz, przetrzyj szyby od wewnętrznej strony wilgotną ściereczką.

  • Zwolnij. 

Kuszące jest kontynuowanie jazdy z prędkością, z jaką zwykle jeździsz, mając nadzieję, że natężenie silnego światła słonecznego w polu widzenia będzie trwało bardzo krótko lub że coś przesłoni błysk. Tymczasem może być już za późno. Używaj osłon przeciwsłonecznych w samochodzie zamiast polegać wyłącznie na okularach przeciwsłonecznych i zwolnij, gdy oślepia cię blask słoneczny.

  • Postaraj się przewidzieć wpływ olśnienia* na ciebie i innych kierowców. 

Rażący błysk światła może oślepić i spowodować niebezpieczną chwilową utratę widzenia. Słońce może nagle pojawić się zza drzew, budynków i innych przeszkód, zwłaszcza gdy kierujesz się na zachód głównymi drogami lub wjeżdżasz na wzgórza.

Może wydawać się, że jazda w czasie tzw. złotej godziny będzie łatwiejsza w mieście, bo częściową ochronę przed promieniami słonecznymi daje zagęszczona zabudowa. Jednak to rodzi dodatkowe zagrożenie, ponieważ może uśpić czujność kierowcy, który nie spodziewa się nagłego oślepienia, jednak błyski silnego światła mogą pojawiać się w lukach między budynkami
zwraca uwagę Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas