Jedziesz na święta? Nie zapomnij sprawdzić informacji z naklejki na klapce paliwa

Przed wyjazdem na święta warto pamiętać żeby sprawdzić istotne informacje na naklejce umieszczonej na klapce wlewu paliwa. Mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, prowadzenie samochodu, a nawet zużycie paliwa.

Znajdziesz ją praktycznie w każdym samochodzie. Naklejka na klapce wlewu paliwa zawiera istotne informacje, kluczowe dla prawidłowej eksploatacji samochodu. Są szczególnie ważne w przypadku dalszych podróży, tak jak wyjazdy na święta czy wakacje, kiedy bagażnik auta jest mocno zapakowany, a w trasę jedziemy całą rodziną. Co tak ważnego znajduje się na klapce wlewu paliwa?

Co to za naklejka przy wlewie paliwa?

W większości samochodów naklejka ta jest umieszczana na klapce wlewu paliwa, ale jeśli nie znajdziemy jej tam, warto poszukać np. na słupku środkowym (w niektórych autach jest właśnie tam). Naklejka podaje ważne informacje na temat prawidłowego ciśnienia w oponach i podaje dane odpowiednie dla jazdy z małym obciążeniem (np. tylko kierowca i pasażer), jak i z bagażem i pasażerami, a czasem nawet ciśnienie powietrza sugerowane do jazdy z większymi prędkościami, np. na autostradach.

Reklama

Informacje na naklejce podane są jasno i klarownie, więc odczytanie ich nie powinno sprawiać żadnych problemów. W tabeli pod ikoną samochodu znajdują się informacje o sugerowanym ciśnieniu na każdą z osi samochodu, a odpowiednia infografika (bagaże lub postacie sugerujące ilość pasażerów) informuje jakie powinno być ciśnienie w kołach przy odpowiednim obciążeniu. Często również dla wygody podane są ciśnienia do różnych rozmiarów opon.

Jak często sprawdzać ciśnienie w kołach?

Kto nie zapomina o tym, aby regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w kołach, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wszystkim nam zdarza się zapominać o tej prostej, ale bardzo istotnej dla bezpieczeństwa i ekonomiki jazdy czynności. Tym bardziej, że nowoczesne samochody często wyposażone są w czujniki ciśnienia powietrza w kołach, które monitorują stan ciśnienia, ale mieszczą się tylko w "widełkach" czyli optymalnym zakresie, nie biorąc pod uwagę zwiększonego obciążenia, czy jazdy z większą prędkością na autostradzie.

Sprawdzenie ciśnienia w oponach jest szczególnie ważne przed dalszymi wyjazdami np. na wakacje lub na święta, kiedy do pokonania mamy znacznie większy dystans niż na co dzień. warto jednak pamiętać żeby regularnie sprawdzać ciśnienie w kołach - powiedzmy raz na miesiąc. Ciśnienie możemy sprawdzić za pomocą ręcznego manometru, który warto mieć wśród narzędzi w garażu lub na większości stacji benzynowych, gdzie przy okazji można skorzystać z kompresora i dopompować koła do odpowiedniego poziomu.

Ciśnienie w kołach ma wpływ na bezpieczeństwo i zużycie paliwa

Regularna kontrola i utrzymywanie ciśnienia w kołach na odpowiednim poziomie może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy, ale zdecydowanie bardziej odczuwalny jest jego wpływ na stan naszego portfela. W kwestii bezpieczeństwa jeśli koła mają za niskie ciśnienie, a do tego różne na każdym kole (co często się zdarza) auto może prowadzić się nieprecyzyjnie, droga hamowania może być dłuższa niż zwykle, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia opon.

W przypadku ekonomiki jazdy i oszczędności, jazda na zbyt niskim ciśnieniu może odbić się na naszych wydatkach. Jazda na zbyt niskim ciśnieniu przede wszystkim odczuwalnie zwiększa zużycie paliwa, przez pojawienie się większych oporów toczenia. Dalsze skutki mogą być odczuwalne na dłuższą metę - opony o zbyt niskim ciśnieniu nadmiernie się zużywają, a zużycie jest często nierównomierne i może doprowadzić do zjawiska tzw. ząbkowania opony. Podobnie może być w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia.

Dlaczego na autostradzie warto podnieść ciśnienie w kołach?

Stara praktyka mówi, że podczas jazdy z dużym obciążeniem na autostradzie warto podnieść ciśnienie w kołach o 0,1 lub 0,2 atmosfery, by dodatkowo zmniejszyć opory toczenia samochodu i w ten sposób zmniejszyć zużycie paliwa i opon. We współczesnych samochodach rzadko kiedy spotyka się już takie sugestie, ale jeszcze kilka, kilkanaście lat temu taka praktyka była wyjątkowo popularna.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy