Reklama

​Jak zostać mechanikiem samochodowym i ile można zarobić w warsztacie?

Z roku na rok na ulicach przybywa aut, dlatego usługa mechanika samochodowego staje się coraz bardziej pożądana. Dzięki regularnym przeglądom technicznym oraz bieżącym naprawom jeżdżą sprawnie przez lata. Jak zostać mechanikiem samochodowym i gdzie można podjąć pracę?

Co robi mechanik samochodowy i kto może nim zostać?

Do zadań mechanika samochodowego należą bieżąca konserwacja, obsługa techniczna oraz naprawa jednostek napędowych, podzespołów i układów w pojazdach silnikowych. 

Mechanik samochodowy zajmuje się nie tylko niewielkimi samochodami osobowymi, lecz także ciężarówkami, autobusami czy maszynami specjalistycznymi (np. rolniczymi, budowlanymi).

Zawód mechanika samochodowego wymaga przede wszystkim rozwiniętych zdolności manualnych oraz zainteresowania mechaniką samochodową. Zmieniająca się technologia wymusza ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez branie udziału w kolejnych szkoleniach.

Reklama

Do pożądanych cech kandydata na mechanika samochodowego zalicza się:

  • rozwiniętą percepcję przestrzenną (mechanik musi umieć wyobrazić sobie wzajemną zależność różnych układów bez ich oglądania);
  • koordynację, spostrzegawczość i myślenie analityczne;
  • logiczne rozumowanie (w celu zlokalizowania przyczyny awarii).

Coraz częściej od mechaników samochodowych wymaga się również umiejętności obsługi interfejsów cyfrowych. Są one stałym elementem autodiagnostyki w nowoczesnych pojazdach.

Jak nauczyć się mechaniki samochodowej?

Zawodu mechanika samochodowego można nauczyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu mechanik pojazdów samochodowych. W przypadku technikum uczeń kształci się na technika pojazdów samochodowych.

Szkoły zawodowe oraz techniczne łączą ze sobą naukę teorii z praktyką i jest to rozwiązanie dla młodych osób bezpośrednio po ukończeniu szkoły podstawowej.

Alternatywą jest ukończenie liceum w klasie o profilu ścisłym, a następnie wybór odpowiedniego kierunku studiów. Politechniki w całej Polsce kształcą inżynierów na kierunku mechanika i budowa maszyn.

Inne rozwiązanie to udział w kursach organizowanych przez szkoły prywatne. Są one płatne, ale może się na nie zgłosić każdy bez względu na wiek.

W przypadku każdej ścieżki rozwoju równie ważna jak teoria jest praktyka. Bez stażu w warsztacie przyszły mechanik samochodowy nigdy nie pozna swojego przyszłego zawodu od podszewki. Im większa firma i bardziej zróżnicowany profil świadczonych przez nią usług, tym więcej nauczy się kandydat na mechanika samochodowego.

Gdzie może pracować mechanik samochodowy?

Ofert pracy dla mechanika samochodowego nie brakuje. Przede wszystkim pracowników szukają warsztaty samochodowe. Mechanicy samochodowi są zatrudniani przez firmy transportowe i produkcyjne, które potrzebują stałej obsługi technicznej floty lub wewnętrznych środków transportu.

Mechanik samochodowy z doświadczeniem w naprawianiu aut konkretnej marki znajdzie również pracę w ASO, fabryce lub salonie sprzedażowym.

Osoby mające w sobie żyłkę przedsiębiorcy mogą zdecydować się na otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Im więcej umiejętności zdobędzie mechanik samochodowy, tym łatwiej będzie mu znaleźć pracę. Dlatego na początku kariery warto podejmować się różnych wyzwań. Po kilku latach praktyki część osób decyduje się na specjalizację, np. w zakresie naprawy elektroniki lub klimatyzacji.

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Zarobki mechaników samochodowych zależą od wielu czynników. Do najważniejszych spośród nich należą:

  • staż pracy i doświadczenie;
  • województwo;
  • wielkość firmy;
  • wykształcenie.

Cena roboczogodziny w warsztacie różni się też w zależności od technologii, z jaką pracuje mechanik samochodowy. Naprawa silnika hybrydowego będzie znacznie droższa niż jednostki spalinowej.

Z raportów płacowych aktualnych na styczeń 2022 roku i publikowanych przez portal wynagrodzenia.pl wynika, że średnie wynagrodzenie brutto w przypadku mechaników samochodowych na stanowisku młodszego specjalisty wynosi 4 240 zł brutto. Jedna czwarta osób zarabia 3 580 zł brutto i tyle samo powyżej 5 110 zł brutto.

Na szczeblu specjalisty średnie zarobki brutto mechanika samochodowego to 4 840 zł brutto. 25% osób zarabia 3 920 zł brutto, a 25% może liczyć na wynagrodzenie 6 130 zł brutto.

Po awansie na starszego specjalistę średnie zarobki brutto wzrastają do 4 990 zł brutto. Odpowiednio najgorzej i najlepiej zarabiające osoby mogą liczyć na pensję poniżej 4 200 zł brutto oraz powyżej 6 390 zł brutto.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mechanik samochodowy | warsztat samochodowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy