Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Światła przeciwmgielne to dodatkowe oświetlenie, z którego korzystamy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, które negatywnie wpływają na widoczność na drodze. Wielu kierowców wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich niestosowania podczas jazdy. A przecież ten rodzaj świateł można stosować tylko w kilku sytuacjach. Kiedy?

Kiedy używać przednich świateł przeciwmgielnych?

Wielu kierowców nie wie, w jakich warunkach atmosferycznych powinni używać konkretnego rodzaju oświetlenia pojazdu. Światła przeciwmgielne mają za zadanie zapewnić lepszą widoczność pojazdowi, który porusza się po drodze. 

Według art. 30. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, która spowodowana jest mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Zazwyczaj tego typu okoliczności pojawiają się w miesiącach jesienno-zimowych. To właśnie wtedy kierowca musi włączyć światła mijania lub światła przeciwmgielne przednie. 

Reklama

Dodatkowo, gdy poruszamy się po drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, możemy używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Wielu kierowców zastanawia się także, czy światła przeciwmgielne należy stosować w terenie zabudowanym. W przepisach o ruchu drogowym nie ma rozróżnienia w kwestii drogi, na której pojawia się obowiązek stosowania dodatkowego oświetlenia. Z tego wynika również, że konieczność ta może pojawić się w mieście — ich użycie w terenie, gdzie obowiązuje znak D-42, może być więc w pełni zgodne z literą prawa.

Kiedy używać tylnych świateł przeciwmgielnych?

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W razie poprawy widoczności, kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie je wyłączyć. Podstawą prawną ponownie jest tutaj artykuł 30. ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Tylne światło w kolorze czerwonym jest standardowym wyposażeniem każdego pojazdu - wynika to z obowiązku homologacyjnego. 

Samochód może mieć: jedno światło po lewej stronie pojazdu lub dwa tylne światła. Te muszą jednak spełniać kilka kryteriów:

  • powinny być rozmieszczone symetrycznie,
  • muszą znajdować się na wysokości minimum 25 cm od jezdni,
  • ich maksymalna wysokość nie może przekraczać 100 cm od jezdni.

Najczęściej jednak znajdują się one w zespole lamp tylnych. W starszych autach tylne światło przeciwmgielne często było wydzielone i znajdowało się w dolnej części zderzaka.

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Włączanie świateł przeciwmgielnych nie jest skomplikowanym zadaniem. Zazwyczaj dodatkowy przełącznik lub przycisk znajduje się bezpośrednio przy kierownicy, lub na desce rozdzielczej. 

Dodatkowe, przednie oświetlenie przy złej widoczności włącza się na trzy różne sposoby. Wszystko zależy od konkretnego modelu pojazdu. Po pierwsze, może się to odbywać za pomocą pokrętła umieszczonego po lewej stronie kolumny kierowniczej. To rozwiązanie szczególnie popularne w samochodach grupy Volkswagena. Aby włączyć światła przeciwmgielne, trzeba pociągnąć pokrętło do siebie, włączywszy uprzednio światła mijania.

Z kolei w samochodach, w których przełącznik uruchamiający światła jest zespolony z dźwignią kierunkowskazów, światła przeciwmgielne zazwyczaj uruchamia się znajdującym się na dźwigni pierścieniem. Nie jest to jednak reguła i jeśli nie znajdziemy takiego przełącznika, powinniśmy poszukać go na konsoli centralnej.

Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?

Tak, są one obowiązkowe podczas utrudnionych warunków na drodze. Rozumie się przez to ograniczoną widoczność mniejszą, niż wspomniane 50 metrów. Warto pamiętać, że niestosowanie się do obowiązku włączenia dodatkowego oświetlenia na drodze, wiąże się bezpośrednio z karą finansową oraz konsekwencjami w postaci punktów karnych. 

W sytuacji, gdy kierujący nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 PLN i 2 punkty karne. Jeśli natomiast zapomni je wyłączyć po poprawieniu się warunków atmosferycznych, to kara wyniesie 100 złotych i dwa punkty karne.

Same zaś tylne światła przeciwmgielne są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Nie ma możliwości, by nowy pojazd został dopuszczony do ruchu, jeśli ich nie posiada. Z kolei przednie to wyposażenie nieobowiązkowe.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła przeciwmgielne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy