Jak sprawdzić płyn hamulcowy i co ile go wymieniać?

Płyn hamulcowy pełni wiele istotnych funkcji w pojeździe. Przede wszystkim umożliwia prawidłowe działanie układu hamulcowego, a tym samym odgrywa istotną rolę w trosce o bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Jak prawidłowo sprawdzić jego ilość? Kiedy należy go wymienić? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Czym jest płyn hamulcowy i jakie pełni funkcje?

Jego stan ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego, a tym samym na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Podczas hamowania pojazdu, zgodnie z prawami fizyki, następuje zamiana energii kinetycznej w ciepło. Hamowanie umożliwia tarcie, w czasie którego wyzwalana jest energia cieplna, a pojazd zwalnia. 

W związku z tym, jedną z ważniejszych cech płynu hamulcowego, jest jego temperatura wrzenia. Powinna być jak najwyższa, ponieważ dzięki temu skróceniu ulega droga hamowania. Jeżeli natomiast temperatura jest niższa niż wskaźnik ciepła, wówczas skuteczność hamulców spada niemal do zera. 

Reklama

Podczas codziennego poruszania się po mieście płyn hamulcowy nie osiągnie zbyt dużej temperatury, która doprowadziłaby do jego wrzenia. Jednakże na dłuższych dystansach, a szczególnie na górzystych fragmentach dróg, takie ryzyko już istnieje. Właśnie dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana. 

Kolejną cechą płynu hamulcowego jest jego higroskopijność. Co to oznacza w praktyce? Płyn obniża temperaturę wrzenia, ponieważ chłonie cząsteczki wody. Ma to decydujące znaczenie podczas hamowania.

Jak sprawdzić płyn hamulcowy i co ile go wymieniać?

Sprawdzenie kondycji płynu hamulcowego nie jest skomplikowane i z łatwością poradzi sobie z tą czynnością każdy kierowca. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest posiadanie specjalnego urządzenia, za pomocą którego można badać płyny eksploatacyjne auta. 

Wystarczający będzie zakup prostego miernika elektronicznego. Tego typu urządzenie w zaledwie kilka chwil poinformuje nas o tym, czy płyn hamulcowy trzeba już zmienić. Jego model działania polega na wykazaniu obecności cząsteczek wody w płynie. Ciecz przedostaje się do niego najczęściej przez nieszczelne przewody hamulcowe. 

Wystarczy ok. 4% zawartości wody w płynie i działanie układu hamulcowego nie będzie już w pełni skuteczne. Jeżeli zawodnienie płynu hamulcowego wynosi około czterech procent, to obniżenie temperatury wrzenia spada ze 185 do 160 stopni Celsjusza — stwarza to już dla nas pewne zagrożenie na drodze.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy? Z reguły płyn hamulcowy powinno się wymienić, gdy poziom jego zawodnienia przekroczy 1%. Zalecenia serwisowe większości producentów samochodów zachęcają do regularnej wymiany płynu hamulcowego. Powinno się o tym pamiętać po przebiegu od 30 do 60 tysięcy kilometrów. Przestrzeganie tych zaleceń znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Większość nowych modeli pojazdów ma wbudowane czujniki informujące kierowcę o konieczności wymiany tej cieczy, jednak żaden system nie zastąpi w pełni manualnej kontroli. Poziom płynu hamulcowego, który znajduje się w zbiorniku pod maską silnika, powinien znajdować się na równi lub w pobliżu symbolu oznaczonego jako MAX.  

O tym pamiętaj!

Już tak rutynowe działania, jak analiza nawodnienia układu, czy sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego, mogą uchronić nas przed poważnymi problemami. Jeśli skrupulatnie podejdziemy do tego zadania, możemy być niemal pewni tego, że nagle, na drodze, po kilkugodzinnej trasie, hamulce nie odmówią nam posłuszeństwa. A to przecież najważniejsze.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płyn hamulcowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy