​Jak przewozić psa w samochodzie? To musi wiedzieć każdy kierowca

Zabieranie psa w podróż samochodem należy odpowiednio zaplanować. Nie można zapomnieć o przepisach, a także o komforcie i bezpieczeństwie zwierzęcia. Jak przewozić psa w samochodzie? To musi wiedzieć każdy kierowca niezależnie od dystansu, jaki zamierza pokonać ze swoim pupilem. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć psa w aucie.

Przewożenie psa w samochodzie. Co mówią przepisy?

Wielu właścicieli decyduje się na przewożenie psa w samochodzie. Co mówią przepisy? Choć zazwyczaj pupil traktowany jest jak członek rodziny, to ustawodawca podchodzi do tematyki przewozu psów w samochodzie z chłodnym dystansem. 

Zgodnie z Kodeksem drogowym zwierzę w trakcie podróży autem traktowane jest jak ładunek i musi być przewożone zgodnie z art. 61 ust. 1, 2 i 3 prawa o ruchu drogowym:

Reklama
  • nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu;
  • nie utrudnia kierowania pojazdem;
  • nie ogranicza widoczności drogi;
  • jest zabezpieczone przed zmianą położenia.

Jeśli w trakcie kontroli drogowej policjant stwierdzi, że pies przewożony jest w sposób zagrażający bezpieczeństwu, to może wystawić mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych.

Transport psów regulowany jest także przepisami ustawy o ochronie zwierząt. Art. 6 ust. 2 pkt 6 zabrania znęcania się nad zwierzętami w następstwie niewłaściwego transportu w sposób powodujący ich cierpienie i stres. 

Nieprzestrzeganie tego przepisu jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna.

Jak zabezpieczyć psa w samochodzie?

Istnieje spora grupa psów, dla których podróż autem jest pozytywnym lub neutralnym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy czworonóg lubi jazdę samochodem. 

Jeśli zwierzę reaguje nerwowo, warto omówić to z weterynarzem lub behawiorystą. Specjaliści będą w stanie zaproponować skuteczne rozwiązania.

Gdy decyzja o zabraniu psa w podróż już zapadła, to należy wnikliwie zastanowić się, jak zabezpieczyć pupila w samochodzie. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają bezpiecznie przewozić psy:

  • mata dla psa do samochodu;
  • fotelik dla psa do samochodu;
  • legowisko dla psa do samochodu;
  • klatka lub transporter dla psa;
  • szelki i pasy samochodowe;
  • kratka do auta montowana między bagażnikiem a przestrzenią pasażerską.

Mata do przewożenia psa w samochodzie

Urządzenie montowane jest na tylnej kanapie lub w bagażniku. Mata do przewożenia psa w samochodzie nie pozwala zwierzęciu przedostać się do przedniej części pojazdu. 

Zabezpiecza też czworonoga przed wpadnięciem między kanapę a fotele. Mata dla psa do samochodu skutecznie chroni tapicerkę pojazdu przed zabrudzeniami i zniszczeniem, ale jeśli chcemy zabezpieczyć psa np. przed nagłym hamowaniem, to należy uzupełnić ją o szelki lub pasy.

Fotelik dla psa do samochodu

Dla mniejszych pupili stworzono fotelik dla psa do samochodu. Działa na zasadzie podobnej do fotelika dziecięcego. Po włożeniu psa do fotelika należy zapiąć go pasami, co nie pozwoli mu swobodnie chodzić po wnętrzu pojazdu.

Legowisko lub kosz dla psa do samochodu

Legowisko przypomina matę dla psa do samochodu. Jest zaprojektowane, aby wypełnić przestrzeń np. tylnej kanapy pojazdu. 

Najczęściej legowiska dla psa do samochodu składają się z podłoża i czterech ścian, które chronią nie tylko kanapę, ale też tapicerkę tylnych drzwi pojazdu.

Kosz dla psa do samochodu to rozwiązanie dla mniejszych czworonogów. Podobnie jak legowisko osłania czworonoga od dołu i po bokach. Kosz dla psa do samochodu można zamontować na tylnej kanapie lub na fotelu pasażera.

Transporter lub klatki do przewozu psa w samochodzie

W zależności od wielkości czworonoga można zastosować transporter lub klatki do przewozu psa w samochodzie. Transportery najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych i stanowią rozwiązanie dla małych psów. Można przypiąć je przy pomocy pasów bezpieczeństwa. 

Klatki z kolei wytwarzane są zazwyczaj z metalu. W zależności od rozmiaru zapewniają przestrzeń dla średnich i dużych psów. Klatki montuje się w bagażniku.

Czytaj także: Jak sobie radzą z upałami w najgorętszych krajach? Te triki naprawdę działają

Nie zostawiaj psa w samochodzie, gdy jest upał

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie. W ciepłe dni temperatura w pojeździe już po kilkunastu minutach może sięgać 40 stopni. Pozostawienie psa w takich warunkach grozi przegrzaniem, a nawet udarem cieplnym.

Postępowanie w tak nieodpowiedzialny sposób jest karane na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 17 ustawy o ochronie zwierząt. 

Przepis ten dotyczy znęcania się nad zwierzętami poprzez wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy