Jak powinny być ustawione lusterka w samochodzie?

Lusterka w samochodzie to element, bez którego trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę. Dzięki nim kierowca może właściwie wykonywać manewry wyprzedzania, cofania lub zmiany pasa ruchu. Nieprawidłowe ustawienie lusterek w samochodzie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Jak ustawić wsteczne i boczne lusterka w samochodzie?

Prawidłowe ustawienie lusterek w samochodzie to jedno z zagadnień, które jest poruszane w trakcie kursu na prawo jazdy. Wydaje się jednak, że wielu kierowców o tym zapomina. Gdy lusterka w samochodzie ustawione są zbyt nisko lub wysoko, wówczas pole widzenia kierowcy jest ograniczone. W efekcie dochodzi do stłuczek i wypadków.

Jak ustawić wsteczne lusterko w samochodzie?

Lusterko umieszczone wewnątrz pojazdu nad kokpitem zapewnia widok przestrzeni znajdującej się za samochodem. Trzeba zacząć do tego, że o jego prawidłowym położeniu decyduje w dużej mierze umiejscowienie fotela kierowcy. Należy więc pamiętać, aby najpierw ustawić fotel kierowcy, a dopiero później przejść do ustawienia lusterka wstecznego.

Reklama

W przypadku lusterka wstecznego powinieneś widzieć całą tylną szybę. Lekkie nachylenie lusterka w stronę kierowcy pozwala obserwować zarówno tylną szybę, jak i sytuację za nią. Przewożone na tyle samochodu bagaże mogą zmniejszać widoczność. Pamiętaj, aby układać je w taki sposób, by nie ograniczały widoku w lusterku wstecznym.

Jak ustawić lewe i prawo lusterko w samochodzie?

Prawidłowe ustawienie lusterek bocznych w samochodzie to proces nieco bardzo skomplikowany. W przypadku lusterka prawego, jak i lewego obowiązuje ta sama zasada.

W pierwszej kolejności należy zająć pozycję, którą przyjmuje się w trakcie jazdy. W lusterkach bocznych kierowca powinien widzieć niewielką część swojego pojazdu, a jak największą część przestrzeni znajdującej się za nim.

Właściwe ustawienie lusterek bocznych minimalizuje ryzyko wynikające z niezauważenia pojazdu w martwym polu. Przed wykonaniem manewru warto kilkukrotnie sprawdzić, czy na pewno nie ma innego pojazdu w strefie ograniczonej widoczności.

Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie

Lusterko do obserwacji dziecka stanowi dodatkowe wyposażenie w samochodzie. Tego rodzaju gadżet sprawdzi się podczas prowadzenia samochodu, gdy dziecko podróżuje w foteliku na tylnym siedzeniu.

Lusterko można umieścić w dowolnym miejscu na szybie lub za pomocą klipsa na osłonie przeciwsłonecznej, co pozwoli na bezpieczną jazdę przy jednoczesnej obserwacji dziecka.

Zobacz także:

Widzisz żółte światełko w okolicy lusterka? To ważna informacja

Ten przycisk na lusterku rozwiązuje jeden poważny problem

Masz takie kropki na lusterkach? Pełnią bardzo ważną funkcję

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lusterka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy