Jak otworzyć zamarznięty zamek? To są najlepsze sposoby
Zima to trudny czas dla wielu kierowców. Zwłaszcza tych, którzy nie parkują samochodu w garażu. Opady deszczu, śniegu i ujemne temperatury powodują wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Jedną z nich może być zamarznięty zamek w samochodzie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z taką sytuacją.
Jeśli nad ranem okaże się, że drzwi lub zamek w samochodzie są zamarznięte, odradzamy mocne szarpanie klamki. Siłowanie się z drzwiami w nerwach może doprowadzić do uszkodzenia klamki lub uszczelki. Wymiana tych elementów jest kłopotliwa, a do tego kosztowna. Lepiej skorzystać z innych, a do tego skutecznych metod radzenia sobie z zamarzniętym zamkiem.
Na początek warto obejść dookoła samochód i sprawdzić, czy wszystkie drzwi są zamarznięte. Czasami może się udać wejść do auta przez drzwi od strony pasażera lub bagażnik. Wystarczy wtedy przekręcić kluczyk w stacyjce i włączyć ogrzewanie samochodu. Po kilku minutach nadmuchu ciepłego powietrza lód powinien ustąpić.
Jeśli zamarznięty zamek nie chce odpuścić, można skorzystać z odmrażaczy dostępnych na stacjach paliw lub sklepach internetowych. Popularne środki są dostępne w aerozolu lub płynie i kosztują maksymalnie kilkanaście złotych. Wystarczy wtedy zaaplikować odmrażacz do mechanizmu zamku i odczekać kilka minut. Po chwili zamek powinien się otworzyć.
Warto pamiętać, że zbyt częste używanie odmrażaczy może niekorzystnie wpłynąć na mechanizm zamka. Środki tego typu trzeba aplikować precyzyjnie w szczelinę, ponieważ spływający preparat może uszkodzić lakier wokół klamki lub jej plastikowe elementy.
Ważna uwaga. Z oczywistych względów odmrażacza do zamka nie należy trzymać w samochodzie.
Jedną ze skutecznych metod jest stosowanie gorącej wody. Zamiast wylewać ją na drzwi lub bezpośrednio na zamek, można przyłożyć butelkę lub termofor, w którym znajduje się zagotowana woda. Po kilku minutach lód powinien stopnieć. Stosując tę metodę trzeba uważać, żeby się nie poparzyć.
W przypadku starszych samochodów, w których nie ma elektronicznego kluczyka, można spróbować delikatnie rozgrzać jego grot. Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić. Rozgrzany metal odblokuje zamek. Tej metody nie warto stosować w nowych autach. Płomień i rozgrzany kluczyk mogą uszkodzić elektronikę w jego obudowie.
Zamiast tego można zamówić w sieci odmrażacz do zamka w kształcie kluczyka. Małe urządzenie wygląda jak brelok, a w razie potrzeby jest w stanie w kilka minut odblokować samochód po umieszczeniu urządzenia w zamku.
Przed zamarzaniem drzwi można się zabezpieczyć. Wystarczy skorzystać ze specjalnych preparatów na bazie silikonu. Zabezpieczają uszczelki przed wysychaniem i pękaniem. Oprócz tego zapobiegają przymarzaniu gumy do metalowych elementów drzwi. Żeby środek był skuteczny, trzeba go aplikować na czyste i osuszone powierzchnie.
Żeby zabezpieczyć zamek przed zamarzaniem wystarczy smarowanie zwykłą wazeliną lub smarem silikonowym. Środek o nazwie WD-40 nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może wyczyścić mechanizm ze smaru, który ułatwia jego funkcjonowanie.
***