Jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie z ABS. Kolejność ma znaczenie

Jeśli masz samochód wyposażony w ABS, musisz wiedzieć, jak odpowietrzyć w nim hamulce. Kolejność wykonywania poszczególnych czynności jest zupełnie inna, niż w przypadku aut nieposiadających tego systemu. Jak wygląda procedura odpowietrzania hamulców zarówno w pojazdach z ABS, jak i w samochodach, które nie są wyposażone w układ przeciwdziałający blokowaniu kół w czasie hamowania?

Zapowietrzone hamulce. Co to oznacza?

Aby układ hamulcowy działał prawidłowo, musi być w nim utrzymane optymalne ciśnienie płynu hamulcowego. Na spadek ciśnienia w układzie hamulcowym, a tym samym pojawienie się w nim pęcherzyków powietrza, wpływ może mieć kilka czynników, w tym:

  • zbyt rzadka wymiana płynu hamulcowego, 
  • nieszczelność układu hamulcowego, 
  • tzw. zagotowanie hamulców, czyli doprowadzenie do gwałtownego wzrostu temperatury w układzie (spowodowany np. intensywnym hamowaniem przy zjeździe po stromej drodze). 

Zapowietrzone hamulce najczęściej objawiają się nierównomiernym działaniem układu hamulcowego, czyli dużymi różnicami w sile hamowania na poszczególnych kołach, czego efektem jest np. ściąganie auta na jedną stronę w trakcie hamowania. Charakterystycznym objawem jest również zbyt lekko działający ("wpadający w podłogę") pedał hamulca. Jeśli zauważysz takie symptomy, powinieneś jak najszybciej odpowietrzyć hamulce, by uniknąć poważniejszych problemów. 

Reklama

Jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie bez ABS? Kolejność czynności

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie nieposiadającym systemu ABS. Pamiętaj jednak, że procedurę tą powinieneś wykonywać przy zapewnieniu pełnej stabilności pojazdu - najlepiej na kanale. lub na podnośniku. 

Hamulec przy każdym kole odpowietrza się tak samo, jednak należy zacząć od tylnych kół (najpierw prawe, później lewe), a następnie przejść do prawego przedniego zacisku hamulcowego i na - końcu - do lewego. 

Do odpowietrzenia hamulców w samochodzie bez ABS będziesz potrzebował:

  • płynu hamulcowego o klasie zalecanej przez producenta samochodu,
  • klucza oczkowego 9 lub 11,
  • szczotki drucianej,
  • odrdzewiacza,
  • giętkiej, przezroczystej rurki,
  • miski lub słoika,
  • rękawic ochronnych,
  • kogoś do pomocy.

Odpowietrzanie hamulców w samochodzie bez ABS krok po kroku

  1. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zdjęcie kapturka zaworu odpowietrznika i jego oczyszczenie. Najlepiej zrobić to szczotką drucianą.
  2. Następnie, jeśli zawór odpowietrzający jest pokryty rdzą, należy go spryskać odrdzewiaczem i pozostawić na kilka minut. 
  3. Na oczyszczony zawór należy nałożyć rurkę, a jeden z jej końców zanurzyć w naczyniu z płynem hamulcowym.
  4. Druga osoba powinna usiąść za kierownicą pojazdu i pompować pedałem hamulca do czasu aż wytworzy się przeciwciśnienie (czyli wzrośnie opór). Gdy to nastąpi, pomocnik powinien przytrzymać wciśnięty pedał hamulca.
  5. W tym czasie osoba zajmująca się odpowietrzaniem musi odkręcić delikatnie zawór odpowietrzający, by upuścić z niego płyn. Czynność tę należy wykonywać do momentu, w którym w uchodzącym z zacisku płynie hamulcowym przestaną być obecne pęcherzyki powietrza. W momencie wyczuwalnego spadku ciśnienia na pedale hamulca należy przykręcić zawór, by samemu nie zapowietrzyć układu. 
  6. Gdy pęcherzyki powietrza przestaną się pojawiać, należy zdjąć rurkę z zaworu, zakręcić go i założyć kapturek ochronny. 

Wszystkie te czynności należy wykonać identycznie przy każdym kole. 

Jak odpowietrzyć hamulce w samochodzie z ABS? Kolejność czynności

W samochodach wyposażonych w system ABS procedura odpowietrzania hamulców wygląda nieco inaczej, jednak będziesz potrzebował tych samych narzędzi. Tu również przyda się wsparcie kogoś do pomocy.

Pozbycie się pęcherzyków powietrza z układu hamulcowego w aucie z ABS trzeba zacząć od odpowietrzenia pompy hamulcowej. Należy uruchomić silnik i kilkanaście razy wcisnąć pedał hamulca do oporu w celu pozbycia się ciśnienia regulacji systemu ABS. Zbiorniczek wyrównawczy pompy hamulcowej powinien być do pełna zalany płynem roboczym. Trzeba mieć na uwadze, że pompa nie powinna pracować dłużej niż dwie minuty.

Hamulce w kołach w samochodzie z systemem ABS odpowietrza się w innej kolejności. Należy zacząć od tych przednich - najpierw lewego, potem prawego, by później przejść do lewego tylnego, a na końcu do prawego tylnego. 

Podczas odpowietrzania hamulców w przednich kołach, cała procedura wygląda identycznie, jak w przypadku samochodu bez systemu ABS. Tylne hamulce odpowietrza się, rozpoczynając od wyłączenia zapłonu i kilkukrotnego wciśnięcia pedału hamulca. 

Następnie należy przytrzymać wciśnięty hamulec i włączyć zapłon. Druga osoba powinna w tym czasie założyć gumową rurkę na zawór odpowietrznika i delikatnie go odkręcić. Zawór może zostać zamknięty dopiero wtedy, gdy w przewodzie przestaną się pojawiać pęcherzyki powietrza. Czynności te powtarzamy przy prawym tylnym hamulcu.

Teraz wystarczy już tylko włączyć zapłon i poczekać, aż pompa ABS sama się wyłączy. Ostatnim etapem odpowietrzania hamulców jest uzupełnienie płynu hamulcowego do maksymalnego poziomu wskazanego przez producenta pojazdu.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy