Ile kosztuje wymiana opon w 2023 roku? I jak można zaoszczędzić?

Kierowcy przyzwyczaili się już, że sezonowa wymiana opon to konieczność. Jazda zimą na oponach letnich i latem na zimowych może być bowiem nie tylko niebezpieczna, ale również kosztowna. Ile trzeba zapłacić za wymianę opon w 2023 roku?

Wyższe temperatury za oknem to niechybny sygnał, że rozpoczyna się wiosenny sezon zmiany ogumienia. O ile jesienią czy zimą to pierwszy śnieg zwykle sprawia, że w warsztatach wulkanizacyjnych pojawia się tłum, o tyle wiosną sytuacja wygląda zgoła inaczej - nie ma takiego zjawiska pogodowego, którego by nagle skłoniło kierowców do wymiany opon. 

Jeśli jednak temperatury rosną, nie ma powodu, by odkładać wizytę u wulkanizatora. 

Dlaczego trzeba zmieniać opony?

Sezonowa wymiana opon to konieczność. Letnia opona zimą nie nadaje się do niczego, o czym wie każdy, kogo zaskoczyły opady śniegu. Wiosną nie będziemy mieć problemów z jazdą na oponach zimowych, ale im bardziej rośnie temperatura, tym bardziej taka jazda staje się niebezpieczna - w razie konieczności nagłego zatrzymania droga hamowania awaryjnego po prostu zauważalnie się wydłuży.

Ale to nie wszystko. Jazda na oponach zimowych, gdy temperatura powietrza wynosi kilkanaście stopni, oznacza również szybszą degradację opon, a w konsekwencji - szybszy wydatek na nowy komplet.

Reklama

Ile kosztuje wymiana opon w 2023 roku? Od czego zależy cena?

Dlatego nie należy zwlekać, ale już warto pomyśleć o wymianie opon. A ile za wymianę opon zimowych na letnie zapłacimy wiosną 2023 roku?

Koszt wymiany opon oczywiście jest wyższy niż był w zeszłym roku. Trudno podać dokładne liczby, bo ceny w poszczególnych rejonach kraju mogą się wyraźnie różnić - wpływ na to ma m.in. konkurencja na rynku. Średnio możemy jednak założyć, że za wymianę opon na felgach aluminiowych średniej wielkości (do 16 cali) w warsztacie wulkanizacyjnym zapłacimy około 150 zł. Przy większych kołach cena będzie odpowiednio wyższa i może sięgnąć nawet 200 zł za komplet.

Bardzo ułatwia sprawę internet. W różnego rodzaju serwisach łatwo można sprawdzić i porównać ceny w poszczególnych warsztatach, a nawet umówić się na wizytę na konkretną godzinę. 

Ile trwa wymiana opon

Sam proces wymiany opon na felgach nie jest skomplikowany i nie powinien trwać dłużej niż 20 minut. Mimo wszystko wybieranie najtańszych ofert może nie być dobrym pomysłem. Może bowiem oznaczać, że wymiana opon odbywa się na starych, zdezelowanych maszynach lub też pracownicy nie należą do najlepiej wykwalifikowanych.

Koszt wymiany opon może podnieść wymiana wentyli (warto to robić od czasu do czasu). Więcej zapłacimy również za wymianę, gdy nasze felgi najlepszy czas mają za sobą, są pokrzywione, przez co ich wyważenie wiąże się z koniecznością zamontowania wielu ciężarków.

Jak oszczędzić na wymianie opon

Jeśli mamy ten komfort, że dysponujemy dwoma kompletami całych kół, możemy pokusić się o ich samodzielną wymianę. Nie jest to trudne, a trening się przyda - każdy kierowca powinien potrafić wymienić koło, gdy dojdzie do przebicia opony. 

Dysponując dwoma kompletami kół również co pewien czas powinniśmy pojawić się u wulkanizatora - po kilku sezonach koniecznością może być ponowne wyważenie kół.

Wyważanie opon to konieczność

Inną metodą oszczędzania na wymianie opon jest jazda na oponach wielosezonowych. Są one oczywiście pewnym kompromisem, ale dla osób, które nie mieszkają na terenach podgórskich, gdzie zimą często na drogach leży śnieg, mogą okazać się zaskakująco dobrym wyborem. Wówczas jednak również należy pamiętać o tym, by przynajmniej raz na dwa lata udać do warsztatu celem ponownego wyważenia kół. Wyraźnym sygnałem, że trzeba to zrobić są drgania na kierownicy lub na całym samochodzie, których częstotliwość rośnie wraz ze wzrostem prędkości.

Za usługę wyważenia bez zmiany opon powinniśmy w 2023 roku zapłacić około 80 zł.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama