Ile kosztuje prawo jazdy? Kurs to nie jedyny wydatek

Kurs na prawo jazdy to największy, choć nie jedyny wydatek, z jakim musi liczyć się przyszły kierowca. Do ceny kursu należy doliczyć m.in. opłatę za egzamin, płatne badania lekarskie decydujące o możliwości prowadzenia pojazdów, koszt zdjęć czy wydania samego dokumentu. Ile tak naprawdę kosztuje prawo jazdy?

Obowiązkowe koszty przed rozpoczęciem kursu

Na sam początek należy przejść kompleksowe badania lekarskie, które stwierdzą, czy kandydat na kierowcę jest zdolny do prowadzenia samochodu oraz na jak długo zostanie wydany dokument prawa jazdy. Wizyta u lekarza i zdobycie zaświadczenia są niezbędne - chodzi o to, by kierowcami były wyłącznie osoby zdrowe, które nie będą stanowiły zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych użytkowników ruchu drogowego. Koszt badań reguluje ustawa - wynosi on 200 zł.

Profil Kandydata na Kierowcę: co to jest i ile Cię kosztuje?

Reklama

Następnie czeka Cię wizyta u fotografa, bo do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) potrzebne jest zdjęcie. Czym jest PKK? Jest to zestaw danych i informacji, które identyfikują i opisujących osobę ubiegającą się o wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdem. Konieczność tworzenia PPK weszła w życie 19 stycznia 2013 r., wraz ze zmianami prawnymi, które zmodernizowały proces ubiegania się o uzyskanie uprawnień.

Za pakiet czterech zdjęć trzeba zapłacić od 20 do nawet 40 zł (zależne od zakładu fotograficznego). Kiedy otrzymasz już zaświadczenie lekarskie i zdjęcie, będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę. Tu jednak nie ponosisz dodatkowych kosztów. Obierzesz go bezpłatnie w Wydziale Komunikacji w miejscu zameldowania. Przeważnie wydawany jest od ręki, jednak maksymalny czas oczekiwania wynosi do 2 dni roboczych. Co dalej? Teraz czas na wybór szkoły jazdy, w której przejdziesz kurs teoretyczny i praktyczny.

Koszty kursu - sprawdź oferty szkół jazdy

Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od miasta, w którym mamy zamiar uczęszczać na zajęcia, oferowanych materiałów oraz renomy szkoły. Koszty pełnego kursu wahają się między ok. 1000 a 2000 zł, jednak uśredniając, należy przyjąć kwotę 1500 zł. Warto przed zapisaniem się na kurs sprawdzić daną szkołę wśród znajomych oraz w Internecie - czasami lepiej trochę dopłacić, a w zamian otrzymać lepsze wsparcie merytoryczne i praktyczne. Istotne jest również miejsce odbywania się zajęć, doświadczenie i poziom umiejętności kadry instruktorskiej, a także to, czy i jakie materiały do nauki otrzymamy w cenie kursu. Może się także okazać, że konieczne będzie także wykupienie dodatkowych lekcji jazdy. Niektóre szkoły jazdy oferują możliwość rozłożenia sumy na raty, jednak wówczas należy się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Kolejny koszt: egzamin

Egzamin to następny koszt, który musisz wziąć pod uwagę, chcąc zrobić prawo jazdy. Część teoretyczna kosztuje 30 zł, natomiast praktyczna 140 zł. Dobrą wiadomością jest fakt, że jeśli zdasz egzamin teoretyczny, to przez pół roku możesz ponownie podchodzić do egzaminu praktycznego (bez konieczności ponawiania tego pierwszego) - złą natomiast to, że za każde takie podejście trzeba zapłacić jeszcze raz (za część praktyczną, czyli po 140 zł).

Gdy już zdasz oba egzaminy, czeka Cię ostatni, ale tym razem przyjemny wydatek. Jest nim złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Kosztuje on 100,50 zł (łącznie z opłatą ewidencyjną).

Prawo jazdy to nie koniec wydatków

Osoby, które właśnie zdały egzamin na prawo jazdy cieszą się, że to już koniec wydatków. Nic bardziej mylnego - tak naprawdę w tym momencie różne koszty dopiero się zaczynają. Zakup samochodu jest sporą inwestycją, nieważne, czy pochodzi z salonu (wysokie ceny), czy jest używany (bywa, że jest to wówczas przysłowiowa studnia bez dna).

Do tego dochodzą opłaty za zarejestrowanie samochodu i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC, które jest bardzo wysokie, szczególnie dla młodych kierowców bez doświadczenia na drodze. Aby nie przepłacać, warto sprawdzić ceny za polisę u różnych ubezpieczycieli (np. korzystając z internetowych porównywarek cen OC i AC.)

— Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawą, co oznacza, że każde towarzystwo obejmuje ubezpieczonego dokładnie taką samą ochroną. O ile zakres jest ten sam, o tyle ceny ubezpieczeń są kształtowane bezpośrednio przez zakłady ubezpieczeń. Warto więc porównać różne oferty, szczególnie w przypadku młodych kierowców, którzy z reguły płacą najwyższe składki — mówi Patryk Juchniewicz, Dyrektor ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Ile łącznie kosztuje uzyskanie uprawnień kierowcy?

Podsumowując wszystkie wydatki za uzyskanie dokumentu prawa jazdy, może on kosztować nawet ok. 2000 zł (zaświadczenie lekarskie - 200 zł, zdjęcie - 30 zł, kurs - średnio 1500 zł, egzamin teoretyczny i praktyczny - 170 zł, wniosek o wydanie prawa jazdy 100,50 zł). Oczywiście przy założeniu optymistycznej wersji, że uda nam się zdać za pierwszym razem i obejdzie się bez konieczności wykupu kolejnych godzin doszkalających. W przeciwnym razie konieczne będzie przygotowanie się na dalsze wydatki. Warto również polować na zniżki i promocje, które od czasu do czasu przygotowuje wiele szkół jazdy (zwłaszcza w dużych miastach, gdzie szkoły mają sporą konkurencję). 

materiał zewnętrzny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy