Gdzie zamontować uchwyt na telefon w samochodzie? Na kratkę czy na szybę

Trzymianie słuchawki przy uchu i korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione. Właśnie dlatego uchwyty na smartfony są bardzo popularne wśród kierowców. Gdzie zamontować uchwyt na telefon w samochodzie, aby bezpiecznie i legalnie korzystać z urządzenia?

Po co jest potrzebny uchwyt na telefon w samochodzie?

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym jasno określają, że korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione. Dotyczy to sytuacji, gdy smartfon znajduje się w ręce kierowcy. Grozi za to 500 zł mandatu i 5 punktów karnych.

Po co jest potrzebny uchwyt na telefon w samochodzie? Pozwala on na legalne korzystanie ze smartfona podczas kierowania pojazdem, np. w celu korzystania z nawigacji lub do puszczania muzyki. 

Uchwyt na telefon do samochodu na magnes

Łatwy i wygodny montaż smartfona zapewnia uchwyt na telefon do samochodu na magnes. Urządzenie nie posiada zacisków. Ma za to w zestawie metalową płytkę, którą należy przykleić do telefonu lub etui, w którym go nosimy. 

Reklama

W przypadku smartfonów, których obudowy wykonane są z metalu, montaż takiej płytki może okazać się zbędny. 

Magnetyczny uchwyt do samochodu występuje w wersjach montowanych na szybę lub na kratkę wentylacyjną. 

Uchwyt na telefon do samochodu z ładowarką indukcyjną

Dla użytkowników, którzy chcą jednocześnie bezpiecznie korzystać ze smartfona podczas jazdy oraz ładować baterię przygotowano specjalne rozwiązanie. 

Uchwyt na telefon do samochodu z ładowarką indukcyjną pozwala łatwo połączyć obie funkcje. Przed jego zakupem należy jednak upewnić się, czy posiadany smartfon ma funkcję ładowania indukcyjnego. 

To urządzenie wymaga podłączenia do źródła zasilania w pojeździe. Montowanie telefonu do uchwytu najczęściej odbywa się przy pomocy zacisków. 

Można znaleźć też modele korzystające z pola magnetycznego. Uchwyt występuje w wersjach montowanych na szybę, na kratkę nawiewu oraz na deskę rozdzielczą. 

Uchwyt na telefon do samochodu na kratkę

Uchwyt na telefon do samochodu na kratkę zapewnia montaż smartfona w miejscu, które nie ogranicza widoczności. Urządzenie występuje z zaciskami lub magnesami umożliwiającymi przymocowanie telefonu. 

Wybierając ten rodzaj uchwytu, należy upewnić się, że kratki nawiewu w wybranym samochodzie pozwalają na montaż urządzenia. 

Umiejscowienie oraz kształt wylotów nawiewu różni się w autach. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy korzystanie z takiego wariantu będzie możliwe i wygodne. 

Uchwyt na telefon do samochodu na szybę

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest uchwyt na telefon do samochodu na szybę. Mocna przyssawka zapewnia solidne mocowanie do szyby czołowej. Z kolei telefon w zależności od rodzaju uchwytu może być mocowany z użyciem zacisków lub magnesów. 

W większości pojazdów przednia szyba jest nachylona w stronę kierowcy. 

Montaż uchwytu na niej zapewnia łatwy dostęp do urządzenia i dużą dowolność wyboru miejsca przymocowania. Należy jednak pamiętać o umiejscowieniu smartfona tak, aby nie ograniczał on pola widzenia kierowcy. 

Uchwyt na telefon do samochodu na deskę rozdzielczą

Użytkownicy, którzy nie chcą umieszczać swojego smartfona na szybie ani na kratce wentylacyjnej, mogą skorzystać z innego rozwiązania. 

Uchwyt na telefon do samochodu na deskę rozdzielczą nie ogranicza pola widzenia i nie zmniejsza wydajności kratki nawiewu.

Uchwyty na deskę rozdzielczą najczęściej mocowane są z użyciem warstwy klejącej lub przyssawki jak modele montowane na szybę. Ten rodzaj również może występować w wersjach magnetycznych lub z zaczepami do montowania telefonu.

Uchwyt na telefon pod lusterko

Najrzadziej spotykany jest uchwyt na telefon pod lusterko. Rozwiązanie to pozwala na mocowanie telefonu w centralnym miejscu szyby czołowej. Dzięki temu dane z urządzenia może wygodnie odczytywać kierowca oraz pasażer. 

Ten typ uchwytu mocowany jest do lusterka wstecznego za pomocą specjalnie zaprojektowanej obejmy. Pewne obawy niosą stabilność mocowania podczas jazdy po wybojach oraz funkcjonalność urządzenia podczas pracy z większymi i cięższymi telefonami. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smartfony | Telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy