Egzaminator pyta o światła w samochodzie. To trzeba wiedzieć

W czasie egzaminu na prawo jazdy, jeszcze przed wyjazdem na trasę egzaminacyjną, egzaminator może zapytać zdającego o rzeczy związane z działaniem oświetlenia samochodu. Dlatego też każdy przystępujący do egzaminu musi wiedzieć, jak włączyć każdy rodzaj świateł w pojeździe. Ta część dotyczy bowiem stanu technicznego pojazdu i podstawowych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy.

W trakcie egzaminu praktycznego egzaminator, jeszcze przed wyjazdem do miasta, ma do pięć minut, aby przepytać kandydata z jego wiedzy na temat budowy samochodu oraz elementów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy. Losowane są dwa pytania, po jednym z dwóch kategorii: płynów eksploatacyjnych i znajomości sygnału dźwiękowego oraz znajomości świateł. W przypadku płynów czy sygnału egzaminator może poprosić o sprawdzenie poziomu oleju czy użycie klaksonu, w przypadku świateł chodzi o włączenie jednego ze świateł:

Reklama
  • Mijania
  • Pozycyjnych
  • Drogowych
  • Kierunkowskazów
  • Awaryjnych
  • Cofania
  • Przeciwmgielnych tylnych
  • Hamowania

Egzamin praktyczny prawa jazdy, jakie światła trzeba znać?

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed wyjazdem na trasę egzaminacyjną to standardowa procedura każdego egzaminu. Dwa pytania dotyczące płynów czy świateł są losowane automatycznie przez system komputerowy danego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas kontroli świateł w każdym wypadku należy uruchomić zapłon, włączyć wybrane światła i wyjść z samochodu, aby potwierdzić ich działanie. W przypadku świateł stopu oraz cofania trzeba poprosić o pomoc egzaminatora.

Jakie światła włączyć po przejściu tej części? Obecnie większość pojazdów egzaminacyjnych wyposażona jest w światła do jazdy dziennej, których można użyć wtedy, gdy przejrzystość powietrza jest wysoka. Jeśli jednak zdajemy egzamin wczesnym rankiem, wieczorem lub wtedy, gdy pada deszcz lub śnieg, koniecznie należy włączyć światła mijania.

Według obecnych przepisów, egzaminator nawet po popełnieniu poważnego błędu przez kandydata w czasie jazdy, może kontynuować egzamin i nie powinien go przerywać - dlatego nawet powrót do ośrodka nie oznacza, że egzamin został zaliczony pozytywnie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy