Dziecko na rowerze. Poznaj najważniejsze przepisy

Mimo że jest to niebezpieczne, na zebrze dzieci do 10. roku życia nie muszą schodzić z roweru i go przeprowadzać.

Zgodnie z kodeksem ruchu rowerzysta nie może przejeżdżać po zebrze. Jeśli na drodze nie został wyznaczony przejazd dla rowerzystów, cyklista ma bezwzględny obowiązek zejść z jednośladu i go przeprowadzić przez pasy.

Pasy dla dzieci na rowerze

Tymczasem rowerzysta wjeżdżający na zebrę to powszechny widok w wielu miastach. Mimo że jest to zabronione i grozi mandat 100 zł, cyklistom nie chce się zsiadać z rowerów.

Z punktu widzenia kierowców to spory problem, ponieważ o ile pieszy zbliża się do krawędzi jezdni dość wolno, o tyle jednoślad może poruszać się dość szybko, a więc nagle pojawić się na pasach i zaskoczyć kierowcę. Według policjantów, jazda po przejściu to jeden z najczęstszych grzechów.

Reklama

Jak się jednak okazuje, są rowerzyści, którzy legalnie mogą przejeżdżać po pasach i mają przy tym pierwszeństwo.

"Dziecko w wieku do 10 lat, znajdujące się pod opieką dorosłego jest traktowane jako pieszy, nawet jeśli porusza się rowerem. W tym przypadku może przejeżdżać przez przejście dla pieszych rowerem" - mówi Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Dla kierowcy oznacza to, że zbliżając się do "zebry" musi uważać nie tylko na pieszych, ale także na młodych rowerzystów. W tym przypadku musi im ustępować pierwszeństwo na pasach.

Chodnik dla dziecka

Z drugiej strony, warto wiedzieć, że dziecko na rowerku nie może korzystać z jezdni, jeśli obok znajduje się chodnik. Co ciekawe, dziecko do 10 lat nie ma również prawa wjechać na ścieżkę rowerową (ponieważ ta jest przeznaczona tylko dla rowerzystów w wieku powyżej 10 lat). To właśnie z tego powodu, dorosły rowerzysta, jeśli opiekuje się dzieckiem do 10 lat, które jedzie na własnym rowerku, może się również poruszać po chodniku. W tym jednak przypadku musi ustępować pierwszeństwo pieszym.

Granica wieku

Jeżeli dziecko jest w wieku ponad 10 lat, może samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale nie jest już wtedy pieszym, a więc nie może jeździć po zebrze. Jedyne wymaganie to posiadanie karty rowerowej. Ta obowiązuje do 18. roku życia.

Z kolei dzieci do 7 lat mogą być przewożone na rowerze w specjalnym foteliku lub przyczepce ciągniętej za rowerem. W tym przypadku opiekun może korzystać ze ścieżki rowerowej lub ewentualnie z jezdni. Nie ma jednak prawa poruszać się chodnikiem, chyba że dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 km/h lub warunki na jezdni (śnieg, ulewa, wiatr) zagrażają bezpieczeństwu. Tak jak pozostali rowerzyści, przejeżdżając po pasach, musi zejść z roweru.

NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY DOTYCZĄCE DZIECI NA ROWERZE

Młody rowerzysta to pieszy

Dziecko do 10. roku życia na rowerze jest traktowane jako pieszy. W związku z tym może przejeżdżać rowerkiem przez zebrę, ale nie może korzystać ze ścieżki rowerowej.

Obowiązkowa opieka

Dziecko, które potrafi samodzielnie jeździć rowerem, ale jeszcze nie skończyło 10 lat, musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Ta może iść obok młodego rowerzysty lub jechać na jednośladzie - także po chodniku.

Obowiązkowa karta

Rowerzysta, który skończy 10 lat, nie ma prawa jeździć po zebrze i tylko wyjątkowo może wjechać na chodnik, a dodatkowo ma obowiązek posiadać kartę rowerową. Ta jest wymagana do osiągnięcia pełnoletności.

Tekst: Sebastian Sulowski; zdjęcia: Krzysztof Paliński; "Motor" 26/2016

Zderzenie z rowerzystą –  RUCH DROGOWY

Czy znasz te przepisy? – KODEKS RUCHU DROGOWEGO

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy