Dokąd na wakacje kamperem? Czy mogę nocować gdzie chcę?
Wygoda, swoboda podróżowania, możliwość odkrywania nowych miejsc – zalety z urlopu w kamperze można mnożyć. Nie dziwi więc, że przybywa chętnych, którzy decydują się spędzić wakacje w "domu na kołach". Trzeba jednak wiedzieć, że kamperem nie podróżuje się tak jak osobówką, czy nawet sporym VAN-em. Taka forma wypoczynku ma wiele zalet, ale istnieje sporo czynników, na które trzeba zwrócić uwagę. Gdzie można parkować kamperem na noc? Co wolno, a czego nie wolno robić? Wyjaśniamy i podpowiadamy, gdzie warto pojechać na wakacje kamperem w Polsce i za granicą.
Kamper, to taki pojazd zaprojektowany do tego by nim podróżować i jednocześnie w nim mieszkać. Pojazdy takie buduje się na bazie samochodów, z wykorzystaniem ich nadwozi, ale także na specjalnie zaprojektowanych podwoziach. Kampery posiadają przestrzeń mieszkalną, która obejmuje najczęściej sypialnię, kuchnię, łazienkę oraz jadalnię. Niektóre są bardziej kompaktowe i łatwiejsze w prowadzeniu, ale skromniej wyposażone, podczas gdy inne są większe i bardziej luksusowe, oferując więcej przestrzeni i udogodnień.
Kampery to cenione środki transportu zwłaszcza wśród osób, które cenią niezależność i chcą odkrywać nowe miejsca w swoim tempie. Co ważne, aby usiąść za kierownicą większości kamperów, wystarczy prawo jazdy kategorii B.
W przeciwieństwie do większości europejskich krajów, w Polsce nie ma zakazu nocowania "na dziko", czyli poza wyznaczonymi parkingami. Wynika to z faktu, że w polskim prawie kamper o masie do 3,5 tony jest traktowany tak jak każdy samochód osobowy. W poszukiwaniu miejsca na nocny postój kamperem można zatem bez przeszkód wybrać parking przy plaży, w centrum miasta, czy na jego obrzeżach.
Nocowanie w takich miejscach nie jest jednak równoznaczne z kempingowaniem. Na publicznym parkingu nie można sobie rozłożyć markizy, wystawić krzesełek i odpalić grilla. Jeśli zależy nam na biwakowaniu, możemy to robić w miejscach wyznaczonych do tego celu, czy na terenie prywatnym za zgodą jego właściciela.
Podobnie sytuacja wygląda m.in. w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Albanii, Rumunii, czy Słowacji. Za to w krajach takich jak Włochy, Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Austria, Dania, Chorwacja, Grecja czy Bułgaria, nocowanie w kamperze dozwolone jest wyłącznie w przygotowanych do tego miejscach.
Kierunki wakacyjnych podróży kamperem w Polsce są w zasadzie nieograniczone. Infrastruktura w wielu miejscach została już dostosowana do kamperów. Możemy więc myśleć o wyjeździe w Tatry, czy w Karkonosze, a pola kempingowe dla "domów na kółkach" znajdują się też w północnej części Polski - w Sopocie, Gdańsku, Łebie, Świnoujściu, Międzyzdrojach i wielu mniejszych miejscowościach.
Przy planowaniu podróży kamperem na wakacje, warto rozważyć różnorodne kierunki, z których pierwszym na liście jest urokliwa Norwegia. To jedno z najczęściej preferowanych miejsc przez właścicieli kamperów. Ten kraj wyróżnia się doskonale rozwiniętą infrastrukturą, zachwycającymi krajobrazami, zapierającymi dech w piersiach widokami, malowniczymi terenami roślinnymi oraz możliwością swobodnego parkowania w dzikich okolicach. Ogromną zaletą Norwegii jest również obfitość miejsc parkingowych dostępnych dla kamperów.
Kolejnym rekomendowanym celem na wakacje kamperem jest słoneczna Chorwacja. To idealne miejsce dla osób pragnących cieszyć się słońcem, plażami i kąpielami w morzu. Chorwacja oferuje liczne kempingi nadmorskie i przystanki dla kamperów, zapewniające doskonałe widoki. Warto jednak pamiętać, że kempingowanie "na dziko" nie jest tu akceptowane.
Wybierając się na wakacje kamperem, warto również rozważyć Włochy. To kraj bogaty w historię, kulturę, sztukę i wyśmienite jedzenie. Odkrywając Włochy kamperem, można odwiedzić takie piękne miejsca jak Rzym, Florencja, Wenecja czy wybrzeże Amalfi. Włochy oferują wiele kempingów i miejsc parkingowych dla kamperów.