Mandat za wjazd do lasu zaboli. Komu grozi i co to znaczy "wjechać do lasu"?
Czy można wjeżdżać samochodem do lasu? Przepisy ruchu drogowego regulują to zagadnienie wyjątkowo konkretnie, a mandaty za nieprzepisowy wjazd na leśną drogę mogą być bardzo wysokie. W okresie letnim, a także jesiennym sezonie na grzyby strażnicy leśni bardzo skrupulatnie pilnują przepisów, więc jeśli je złamiesz, możesz być pewien że kara cię nie ominie.
Spis treści:
Czy wjazd do lasu jest dozwolony przez przepisy?
Wyłączając kilka wyjątków wjazd do lasu jest niezgodny z prawem, a mandat może wynieść od 20 do nawet 500 zł. W skrajnych przypadkach, kiedy wjechanie do lasu wiąże się z dodatkowymi konsekwencjami (np. rozlanie oleju, zniszczenie poszycia leśnego) sprawa może nawet trafić do sądu i kara może być wielokrotnie wyższa. Należy pamiętać, że leśna droga nie musi być opatrzona żadnym zakazem wjazdu, ani innymi znakami, aby obowiązywał zakaz wjazdu do lasu, zatem nawet jeśli spróbujemy w ten sposób wytłumaczyć się przed strażnikami, to nic nie da. Nawet jeśli leśna droga jest utwardzona, lub szlaban jest otwarty nie oznacza to że możemy wjechać. Mało tego, nie warto sugerować się również śladami kół na drodze - mogły być pozostawione przez służby leśne lub pracowników mających zezwolenie na jazdę leśnymi drogami.
Kwestię wjazdu do lasu reguluje art. 161 kodeksu wykroczeń:
Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.
Kto może wjechać samochodem do lasu?
Tak jak wspominaliśmy od tego przepisu istnieją pewne wyjątki, które warto znać. Wjechać do lasu możemy głównie wtedy jeśli leśna droga jest wyraźnie oznakowana i udostępniona do użytku, na przykład poprzez tablicę informacyjną "Droga udostępniona dla ruchu kołowego".
Ograniczenia i zakaz wjazdu do lasu nie dotyczą inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb, czy osób wykonujących czynności służbowe, gospodarcze (pracownicy Lasów Państwowych, myśliwych podczas odbywającego się polowania, właścicieli gruntów rolnych czy pasiek znajdujących się na terenach leśnych).
Czy można parkować w lesie?
Należy również pamiętać, że nawet jeśli uda nam się wjechać do lasu zgodnie z prawem (drogą udostępnioną dla ruchu) nie możemy zaparkować samochodu byle gdzie, na przykład na poboczu drogi. Parkować możemy tylko w wyznaczonych miejscach - zatokach parkingowych lub prowizorycznych placach parkingowych. Warto pamiętać, że drogi leśne zwykle pełnią funkcję drogi pożarowej lub drogi gospodarczej, więc zaparkowanie auta na poboczu lub na samej drodze może zablokować wjazd dla straży pożarnej, czy służb pracujących na terenie lasu. Na dodatek parkując poza wyznaczonymi miejscami możemy zniszczyć poszycie lasu, a także będące pod ochroną rośliny. Mandat za nieprawidłowe parkowanie w lesie może wynieść tyle samo co za nielegalny wjazd do lasu - od 20 do 500 zł.
Czy Straż Leśna może zatrzymać mnie do kontroli?
Według ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, strażnicy leśni lub strażnicy parków mogą zatrzymywać nas do kontroli na terenie lasu lub parku, a naszym obowiązkiem jest stosowanie się do jego poleceń. W skrócie: Tak, strażnik leśny może nas skontrolować na terenie leśnym, zatem jeśli nielegalnie wjechaliśmy do lasu może nas zatrzymać, wylegitymować i nałożyć na nas mandat za wjazd do lasu lub za jego niszczenie (np. zaśmiecanie). Przepisy pozwalają mu nawet zastosować środki przymusu bezpośredniego jeśli zajdzie taka potrzeba - w tym nawet użycie broni.
Mało tego, może nas skontrolować także poza terenem leśnym w przypadku, kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa - na przykład wtedy, gdy samochód przewozi drewno i istnieje podejrzenie że może ono pochodzić z kradzieży.