Dodatki do ubezpieczenia OC i AC – które warto dokupić?

Przy zakupie polisy na samochód, ubezpieczyciele oferują dodatkowe opcje rozszerzające ochronę. Czy i kiedy warto z nich korzystać?

Płacącym za paliwo obsługa stacji praktycznie zawsze proponuje zakup płynu do spryskiwaczy lub kawę. Powód? To dodatkowy sposób zarobku na kliencie stacji. Podobnie jest w przypadku ubezpieczycieli. Mimo galopujących cen obowiązkowych polis OC te nadal nie są zbyt dochodowe, więc firmy szukając pieniędzy w kieszeni swoich klientów, oferują dodatkowe formy ochrony. Kupując polisę, kierowca dostaje propozycje ubezpieczenia szyb, kluczyków, utraty zniżek czy assistance. Czy warto z ich korzystać?

W przypadku tradycyjnej polisy AC, jeśli nie dojdzie do żadnego zdarzenia, koszt polisy to pieniądze wyrzucone w błoto. Jednak jeśli właściciel pojazdu uszkodzi go, dzięki wcześniej wydanym pieniądzom może sporo zaoszczędzić na naprawie.

Reklama

W przypadku dodatkowych ubezpieczeń nie jest to tak jednoznaczne. Opcjonalne polisy to dość często zwykłe naciąganie klienta, wyłącznie niektóre mogą okazać się korzystne dla kierowcy tylko w określonych przypadkach zdarzeń na drodze. Sprawdź, jakie dodatkowe polisy komunikacyjne oferują ubezpieczyciele, ile to kosztuje oraz czy warto za nie dopłacać nawet kilkaset złotych.

OFERTA DODATKOWYCH OPCJI W UBEZPIECZENIACH, ICH CENA ORAZ PRZYDATNOŚĆ DLA KIEROWCY

ASSISTANCE

Ubezpieczenie assistance może zapewnić darmowe: holowanie, naprawy, koszty noclegów w hotelach lub samochodu zastępczego. Uwaga! Assistance w wersji podstawowej może nie obejmować pomocy, jeśli dojdzie do awarii pojazdu, która nie jest następstwem kolizji czy wypadku. Warto pamiętać, że jest to osobne ubezpieczenie, co oznacza, że zgłoszenie szkody zwykle nie wpływa na przyszłoroczną składkę w OC czy AC.

koszt: ok. 100 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Assistance przyda się głównie osobom, które chcą naprawić swój pojazd w miejscu zamieszkania, a nie w przypadkowym warsztacie, najbliższym miejscu awarii.

ocena: warto warunkowo

NNW

Przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków lub śmierć ubezpieczonego w czasie podróży samochodem. Ubezpieczeniem objęci są wszyscy podróżujący - kierowca i pasażerowie. Jest ono zawierane na 12 miesięcy. Świadczenia (procent od sumy ubezpieczenia) wypłacane są niezależnie od przysługujących z polisy OC, czy też innych umów NNW.

koszt: ok. 50 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Jeśli ubezpieczony sam spowoduje wypadek, w wyniku którego zostanie ranny on lub jego pasażerowie, odszkodowanie NNW okaże się przydatne w celu pokrycia np. kosztów leczenia.

ocena: warto

OCHRONA PRAWNA

Najczęściej ubezpieczyciel pokrywa niezbędne koszty potrzebne do obrony interesów poszkodowanego, takie jak: wynagrodzenie adwokata czy też radcy prawnego, opłaty sądowe, obrona w postępowaniu karnym, np. w przypadku spowodowania wypadku. Może też zapewnić pomoc prawnika w sprawie o odebranie prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego.

koszt: ok. 80 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Cena polisy to zaledwie ułamek kosztów, jakie ponosi kierowca, który wejdzie w spór prawny lub potrzebuje obrońcy w przypadku spowodowania wypadku. Warto więc zapłacić za polisę.

ocena: warto

OCHRONA ZNIŻEK

To dobrowolne ubezpieczenie pozwala zachować wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę pomimo spowodowania kolizji czy wypadku.

koszt: od 40 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Mając wykupioną taką opcję ubezpieczenie nie trzeba się obwiać wzrostu ceny polisy z powodu szkody. Przy okazji może ono w ramach AC zastąpić ubezpieczenie szyb lub kluczyków.

ocena: warto

SMART/MINI CASCO

Jest to okrojone ubezpieczenie autocasco, np. obejmujące wyłącznie kradzież i pożar lub zniszczenie przez siły przyrody. Zwykle nie obejmuje ono zdarzeń, jeśli pojazd był w ruchu.

koszt: ok. 150 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Oczywiście najlepiej posiadać tradycyjne AC, jeśli jednak kierowca nie chce wydawać przynajmniej kilkaset złotych, warto skorzystać z okrojonego autocasco.

ocena: warto

UBEZPIECZENIE SZYB

Dodatkowa opcja w OC lub AC obejmuje ubezpieczenie szyb: przedniej, tylnej, bocznych. Likwidując szkodę, nie traci się zniżek w AC. Chroni ona szyby w sytuacji wybicia, odprysku i przy działaniu czynników zewnętrznych, np.: gradobicia.

koszt: ok. 50 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Ochrona szyb to sprytny chwyt ubezpieczycieli. Wielu kierowców kupując AC, jest błędnie przekonanych, że bez wykupienia tej opcji nie dostaną ani grosza w przypadku uszkodzenia szyby. Prawdą jest jednak, że utracą zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Jeśli więc właściciel auta kupuje autocasco i ma wykupioną ochronę zniżek, nie warto płacić za dodatkowe ubezpieczenie.

ocena: warto warunkowo

UBEZPIECZENIE OPON

Ubezpieczenie opon gwarantuje pomoc w przypadku uszkodzenia opon czy kół. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wymiany koła na miejscu zdarzenia albo holowania pojazdu do wulkanizatora, gdy wymiana koła w miejscu zdarzenia nie jest możliwa. Warto pamiętać o posiadaniu w pojeździe sprawnego koła zapasowego, bo w przypadku jego braku nie można liczyć na pomoc.

koszt: ok. 20 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Ubezpieczenie opon przyda się głównie właścicielom pojazdów, którzy nie mają wykupionej usługi assistance do polisy AC lub OC.

ocena: warto warunkowo

ZGUBIENIE KLUCZYKÓW I DOKUMENTÓW

Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zgubienia kluczyków do samochodu, utraty dowodu rejestracyjnego czy tablic. W tej sytuacji właściciel pojazdu nie musi płacić za dorobienie kluczy do auta, czy wyrobienie nowych tablic lub dowodu rejestracyjnego.

koszt: od 24 zł

Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia?

Jeśli kierowca jest roztargniony, powinien skorzystać z dodatkowej polisy. Uwaga! Koszt dorobienia kluczy do nowego pojazdu może przekroczyć nawet 1000 zł, a nie zawsze refundację kosztów obejmuje standardowe ubezpieczenie autocasco. W tym przypadku wydanie nieco ponad 20 zł na dodatkową polisę jest dość opłacalne.

ocena: warto

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 38/2016

Ceny polis OC rosną w zastraszającym tempie! Radzimy, co zrobić, żeby płacić mniej – UBEZPIECZENIA

Stłuczka - jak nie dać się oszukać i szybko uzyskać odszkodowanie – PORADY

Kupujesz polisę ubezpieczenia OC lub AC? Sam sprawdź, jakie masz zniżki! – UBEZPIECZENIA

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy