Dlaczego na szybach samochodów są czarne kropki?

Spoglądając na przednią szybę w samochodzie, bez większych problemów ujrzymy charakterystyczne czarne kropki na jej krawędziach. Wbrew obiegowym opiniom, nie służą one jako ozdoba, lecz pełnią konkretną oraz ważną funkcję. Wyjaśniamy, czym jest tzw. frit i po co się go stosuje.

Zapewne niejeden kierowca zastanawiał się, do czego służą tajemnicze czarne kropki, które można spotkać na przednich szybach samochodów. Wbrew pozorom te drobne elementy, nazywane fritem, pełnią kilka bardzo istotnych funkcji. Gdyby nie czarna obwódka o chropowatej strukturze, odpowiednie zamocowanie szyby byłoby w zasadzie niemożliwe.

Do czego służą czarne kropki na szybie auta?

Frit to specjalna emalia ceramiczna, nakładana metodą sitodruku na zewnętrzną stronę przedniej szyby. To właśnie ona tworzy charakterystyczny wzór czarnych kropek o różnej wielkości. Element ten jest bardzo ważny w procesie montowania przedniej szyby i umożliwia jej dokładne spasowanie. Odpowiada za to wewnętrzna strona obwódki. Zewnętrzna strona pełni rolę ochronną dla kleju i ogranicza degradujące działanie promieni słonecznych. Frit maskuje też spoiny i uszczelnienia wokół przedniej szyby, nadając estetyczny wygląd karoserii. W dużym skrócie - po prostu ukrywa klej mocujący szybę.

Reklama

Czarne kropki na szybie. Jaka jest ich rola?

No dobrze, ale jaką rolę spełniają wspomniane czarne kropki? Przede wszystkim zapobiegają powstawaniu dużej różnicy temperatur na małej powierzchni szklanej, które mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni szyby lub powstania optycznych zniekształceń. To jednak nie wszystko.

Niekiedy czarne kropki są nanoszone wokół miejsca montażu lusterka wstecznego. W tym wypadku ich zadaniem jest najczęściej ochrona oczu kierowcy przed ewentualnym oślepieniem. Czarne kropki występują także w innych, trudno dostępnych miejscach, których nie da się zasłonić tradycyjnymi osłonami przeciwsłonecznym

Czarne kropki. Jak sprawdzić datę produkcji szyby?

Pewną ciekawostką może być fakt, że frit to nie jedyne czarne kropki, jakie znajdziemy na szybach naszego pojazdu. W wielu samochodach właśnie w ten sposób oznacza się rok i miesiąc produkcji tego elementu. Informacji na ten temat należy szukać w jednym z dolnych rogów szyby. To właśnie tam natrafimy na kolumnę znaków, gdzie w ostatnim rzędzie znajdziemy cyfrę lub cyfry i właśnie wspomniane kropki.

Liczba kropek oznacza miesiąc, a towarzysząca im cyfra, rok. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas zakupu auta używanego.  Jeśli data nabita na szybie w żaden sposób nie zgadza się z pozostałymi szybami, lub z danymi wpisanymi w dowodzie, oznacza to, że prawdopodobnie była wymieniana. Przyczyną wymiany mogło być zwykłe pęknięcie, ale mogła być to również poważniejsza kolizja, dlatego warto dokładnie obejrzeć wszystkie szyby w samochodzie, sprawdzając czy daty zgadzają się, choć w przybliżeniu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motoryzacja | szyba samochodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy