Diagnosta zabrał mi dowód rejestracyjny na badaniu technicznym. Co teraz?

To nie zdarza się często, ale jest możliwe. Podczas badania technicznego diagnosta może nie tylko nie podbić badania, ale ma pełne prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Przepisy ściśle określają kiedy może, a nawet powinien to zrobić. Dla kierowcy to spory kłopot, bo odzyskanie dokumentu wymaga sporego zachodu i załatwienia kilku spraw.

Każdy samochód przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji musi zaliczyć swój pierwszy przegląd techniczny w stacji kontroli pojazdów (SKP). Taką czynność trzeba później powtarzać co 12 miesięcy. Podczas badania uprawniony diagnosta ocenia, czy samochód nadaje się do ruchu. Jeśli tak nie jest, w aucie występują usterki, przegląd nie zostanie zaliczony. Jednak w skrajnych przypadkach, gdy dalsza jazda autem zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?

Podczas wizyty w SKP diagnosta sprawdzi wszystkie kluczowe układy w pojeździe, takie jak np. nadwozie, zawieszenie, światła, hamulce i opony. Po przeprowadzeniu kontroli diagnosta wydaje decyzję, która jest zależna od tego, czy samochód nadaje się do dalszej jazdy i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. 

Reklama

Jeśli stan samochodu spełnia wszystkie wymogi, diagnosta podbije pieczątkę na rok. W sytuacji, gdy zostaną wykryte znaczące usterki - właściciel pojazdu musi się liczyć z koniecznością ich naprawy oraz co oczywiste - braku przedłużenia ważności badania. 

Nie jest to ostatnie słowo pracownika stacji kontroli pojazdów.

Za co diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Jeśli stan samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny. W teorii taka sytuacja jest możliwa, ale w praktyce jest stosowana bardzo rzadko. Zwykle diagnosta ogranicza się do nieprzedłużania ważności badania technicznego.

W przeciwieństwie do funkcjonariusza policji, który może zawiesić dokument poprzez adnotację w systemie CEPiK, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny wyłącznie w jeden sposób - poprzez fizycznie zabranie dokumentu. Następnie musi wystawić pokwitowanie dla właściciela samochodu i przesłać dokument drogą pocztową do jednostki, która go wydała. 

Jak odzyskać dowód rejestracyjny zatrzymany podczas przeglądu?

Żeby odzyskać dowód rejestracyjny należy pozbyć się usterek. Po naprawie samochód musi ponownie stawić się w stacji kontroli pojazdów na badanie powtórne. Pozytywny wynik zakończy się wystawieniem zaświadczenia, które pozwala odzyskać zatrzymany dokument. 

Po odbiór dokumentu właściciel musi się pofatygować do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowano samochód. Po okazaniu zaświadczenia urzędnik wyda dowód rejestracyjny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przegląd samochodu | okresowe badanie techniczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy