Czy na autostradzie jest korek? Sprawdzisz to z Google Maps
Aplikacja Google Maps to jedna z najpopularniejszych na świecie nawigacji wśród kierowców, którzy mogą z niej korzystać w telefonie czy poprzez interfejsy Android Auto lub Google CarPlay. W niektórych autach, na przykład w Volvo, cały system został wręcz oparty na Androidzie i Google Maps jest tam fabryczną nawigacją. Przez lata wprowadzano do niej szereg funkcji niezwykle przydatnych szczególnie dla kierowców.
Aplikacja Google Maps nie jest identyczna we wszystkich krajach, dostępność funkcji może się różnić w zależności od przepisów w danym państwie, głównie dotyczy to informacji o patrolach czy radarach. W Polsce akurat użytkownicy mają możliwość ustawiania pinezek, gdzie spotkali patrol policji z radarem, powszechne są też informacje o odcinkowych pomiarach prędkości czy fotoradarach stacjonarnych.
W tym artykule skupmy się na funkcjach dostępnych w Polsce. Wyznaczając trasę możemy liczyć na informacje o patrolach policji, fotoradarach i utrudnieniach takich jak korki, wypadki czy zatrzymane pojazdy na autostradzie. W ten sposób możemy zawczasu przygotować się albo też zmienić trasę. Od niedawna Google Maps pokazuje też naszą prędkość zmierzoną wg GPS, a pod spodem aktualne ograniczenie, jeśli poruszamy się z wyższą prędkością wartość będzie zaznaczona na czerwono. Uruchamiając funkcję natężenie ruchu widzimy też zaznaczone odpowiednimi kolorami natężenie, jakie panuje na danej drodze czy ulicy, choć nie działa ono zwykle na mniejszych uliczkach w mieście czy na wsi. Przydatne w rozeznaniu się w terenie jest Google Maps Street View, czyli zdjęcia danej lokalizacji. Od początku tego roku Google Maps oferuje też trójwymiarowe wizualizacje budynków w klasycznym widoku mapy.
Wiadomo, że podróżowanie autem elektrycznym wymaga więcej planowania, ale i nad tym problemem pochylił się Google. W aplikacji można wybrać domyślny rodzaj napędu pojazdu, którym się aktualnie poruszamy (benzyna, diesel, hybryda, auto elektryczne). Jeśli zaznaczymy to ostatnie aplikacja domyślnie wyświetli zakładkę “stacje ładowania". To nie wszystko, możemy też sprawdzić, jaki rodzaj ładowarek jest dostępny (np. CCS) oraz sprawdzić, ile stanowisk jest aktualnie w użyciu.
Wiele osób szuka takiej opcji, ale niestety na ten moment nie jest ona dostępna i nie wiadomo, czy Google pracują nad taką funkcją. Planowanie podróży z Google Maps jest jednak intuicyjne, wystarczy na przykład wybrać datę i godzinę przyjazdu do celu lub wyjazdu, by aplikacja podpowiedziała, kiedy należy wyjechać. Do tego Google Maps wyposażono w funkcję przypominania o początku podróży. Aby ułatwić korzystanie z Google Maps wprowadzono też funkcję tzw. Czytelnych wskazówek, dzięki którym na bieżąco możemy śledzić trasę bezpośrednio z przeglądu trasy lub ekranu blokady, bez otwierania głównego okna nawigacji. W ten sposób telefon zużyje mniej energii.