Czy można jeździć z pękniętą szybą w aucie? Pewny mandat

Przednia szyba auta jest narażona na uszkodzenia. Trzeba jednak przyznać, że jest przed nimi dość dobrze zabezpieczona. Składa się z dwóch tafli szkła połączonych warstwą foli PVB. Mimo to, zwłaszcza zimą, kiedy z dachów spadają sople i lód, może się uszkodzić. Czy można jeździć z pękniętą szybą w aucie i czy uda się ją naprawić? Wyjaśniamy co zrobić, aby nie narazić się na mandat.

Jaki mandat za pękniętą szybę w aucie? Widełki są szerokie

Do niedawna pęknięta szyba w aucie kwalifikowała samochód jako pojazd niesprawny. Poruszanie się takim pojazdem groziło mandatem od 50 do 500 zł. Z początkiem 2022 roku przepis ten został usunięty. Oznacza to, że w wypadku pękniętej szyby policja może zastosować art. 97 Kodeksu Wykroczeń. Brzmi on następująco:  

W przypadku pękniętej szyby wysokość mandatu zależy od interpretacji policjanta. Może skończyć się na upomnieniu, ale mandat może nas kosztować nawet 3000 złotych. Dodatkowo policja może nam zatrzymać dowód rejestracyjny, co w praktyce oznacza zakaz jazdy wskazanym samochodem. Aby odzyskać dowód, właściciel auta musi usunąć usterkę i wykonać badanie techniczne pojazdu. Jeśli dodamy do tego konieczność przetransportowania uszkodzonego auta, koszty pękniętej szyby robią się naprawdę wysokie.  

Reklama

Czy trzeba wymienić pękniętą szybę w samochodzie?

Z pękniętą szybą nie można jeździć, nie znaczy to jednak, że trzeba koniecznie ją wymienić. Wszystko zależy od miejsca i wielkości uszkodzenia. Pękniętą szybę w samochodzie można naprawić, jednak pod pewnymi warunkami: 

  • pęknięcie nie znajduje się w polu widzenia kierowcy, przed jego oczami; 
  • średnica pęknięcia nie może wykraczać poza 25 mm;  
  • długość pęknięcia nie może przekraczać 15 cm; 
  • pęknięcie nie może się znajdować dalej niż 10 cm od krawędzi szyby. 

Jeśli uszkodzenia na szybie mieszczą się w tych wielkościach, auto można naprawić samodzielnie lub oddać je do warsztatu, który oferuje taką usługę. Jej koszt to około 200 zł

Czytaj też: Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Czy naprawdę można go dostać? 

Jak naprawić pękniętą szybę w samochodzie?

W przypadku uszkodzenia najważniejsze jest, by działać szybko. Dobrze jest od razu zabezpieczyć pękniętą szybę na przykład taśmą klejącą. Zapobiegnie to dostaniu się do niej zanieczyszczeń i powietrza. Naprawę pękniętej szyby zaczynamy właśnie od ich usunięcia.   

W sklepach motoryzacyjnych można kupić zestawy, które pozwolą precyzyjnie naprawić pęknięcie szyby. Za pomocą aplikatora należy wypełnić pęknięcie klejem, a następnie nałożyć na to folię i lekko ją zaprasować. Zajmuje to około kwadransa. Taka naprawa nie zlikwiduje pęknięcia całkowicie, ale nieco je zniweluje, a przede wszystkim zabezpieczy szybę. Koszt zestawu naprawczego nie przekracza 50 zł.  

Czytaj też: 

Zaparowane szyby w aucie. Jak sobie z nimi radzić?

Skrobiesz szybę kartą płatniczą? To nie jest dobry pomysł 

Parujące szyby w aucie? Tego triku na pewno nie znasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szyby | auto | samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy