Zaparowane szyby w aucie. Co jest przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

Parowanie szyb w samochodzie to zjawisko, z którym nierzadko przychodzi nam zamierzyć się w okresie jesienno-zimowym. Dla wielu kierowców oznacza ono prawdziwą drogę przez mękę zwłaszcza, że przyczyn osadzania się wody na szybie może być naprawdę sporo. Gdyby tego było mało, niedostateczna widoczność może doprowadzić do stworzenia niebezpieczeństwa w trakcie jazdy. Gdzie zatem szukać rozwiązania tego problemu?

Dlaczego w samochodzie parują szyby?

Jak wspomnieliśmy na samym początku powodów parowania szyb może być kilka. Intensywnie występujące zjawisko jest jednak niemal zawsze związane z nagromadzeniem wilgoci we wnętrzu pojazdu. W starszych samochodach często dochodzi do różnych przecieków, z których właściciele mogą sobie nawet nie zdawać sprawy. Najczęściej winne są uszkodzone gumy uszczelek. Woda spływa po słupkach i gromadzi się pod tapicerką na podłodze. Woda może przedostać się do kabiny także za sprawą przepustów w grodzi czołowej czy korozji w przypadku starszych pojazdów. Regularne sprawdzanie szczelności elementów gumowych w okolicach szyb czy uszczelek drzwiowych pozwoli zapobiec problemom. To samo dotyczy drożności odpływów wody z podszybia czy szyberdachu.

Reklama

To jednak nie wszystko. Równie częsty źródłem wody w aucie możemy być my sami. Nierzadko wchodząc do samochodu wnosimy śnieg lub błoto na naszych butach, a to z kolei wsiąka w dywaniki i wykładzinę. Rozwiązaniem problemu jest, poza dokładnym otrzepywaniem butów przed zajęciem miejsca w samochodzie, są gumowe dywaniki. Zatrzymają one wodę i pozwolą łatwo się jej pozbyć.

Aby doszło do zjawiska kondensacji, wilgoci wcale nie musi być dużo. Szyby w samochodzie parują, gdy temperatura wewnątrz samochodu jest blisko tzw. punktu rosy, czyli jest zimno. Jest to naturalne zjawisko, ale jeśli zdarza się często i musimy regularnie pozbywać się wilgoci z szyb. Jak to zrobić?

Jak pozbyć się wilgoci z szyb w samochodzie

Bez wątpienia najtańszą i zaskakująco skuteczną metodą na pozbycie się wilgoci z szyb samochodu jest ręczne wyczyszczenie samochodu. Najlepiej zrobić to w garażu lub na parkingu podziemnym przy pomocy płynu do szyb. W ten sposób usuniemy zalegający brud i tłuszcz od strony kabiny. Eksperci zalecają także zastosowanie preparatu przeciwko parowaniu szyb, który dodatkowo pomoże w pozbyciu się problemu.

Jeśli ten rodzaj doraźnej pomocy nie zadziała, warto uruchomić klimatyzację w samochodzie. Nawiew najlepiej ustawić na maksymalne obroty i jednocześnie uruchomić tryb ogrzewania przedniej szyby. Ważne też by nigdy nie zamykać do końca bocznych kratek nawiewu i - zwłaszcza stojąc w korku - nie wyłączać całkowicie wentylatora kabinowego. Ciepłe powietrze powinno sprawić, że para z szyb zniknie w ciągu kilku minut.

Warto także pamiętać o częstych - przynajmniej corocznych - wymianach filtra kabinowego. Brudny i zapchany filtr przeciwpyłkowy może powodować parowanie szyb, a także utrudniać odparowywanie z powodu pogorszonej drożności. Po dłuższym użytkowaniu brudzi się on, a tym samym jest niedrożny i przemoczony. Jeśli więc zaniedbaliśmy wymiany filtra, powinniśmy szybko naprawić nasz błąd.

Istnieją także proste metody, które pozwolą ograniczyć występowanie wilgoci w samochodzie. Przede wszystkim można nabyć specjalny pochłaniacz wilgoci, który skutecznie zapobiegnie rozwojowi pleśni, grzybów czy nieprzyjemnych zapachów. W pojeździe możemy także pozostawić woreczki z ryżem lub żwirkiem dla kota.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parowanie szyb | porady | jesień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy