Czy kamerka samochodowa jest legalna i co można nagrywać podczas jazdy?

Kamerki samochodowe, które niegdyś montowali w swoich samochodach głównie zawodowi kierowcy, dziś stanowią wyposażenie wielu aut w Polsce. Stały się tak popularne, ponieważ często stanowią ważny dowód w sprawie wypadku i mogą być sposobem na piratów drogowych. Co można nagrywać kamerką samochodową?

Czy kamerka samochodowa jest legalna?

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, czy nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem w sprawie ustalenia winnego wypadku, należy określić, co mówi prawo na temat legalności posiadania takiego urządzenia przez zwykłych kierowców. Kamerki samochodowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie - można kupić je w sieci, sklepach z elektroniką, a nawet w większych supermarketach. Przy tym najtańsze modele kosztują około 100 zł. Z kolei najdroższe to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Tylko czy kamerki samochodowe są legalne w Polsce? Odpowiedź brzmi - tak. Nie zmieniły tego wprowadzenie nowych Ogólnych Rozporządzeń o Ochronie Danych Osobowych (RODO) w 2018 roku. Mimo to są pewne aspekty prawne, o których kierowcy nie mogą zapominać.

Reklama

Co można nagrywać kamerką samochodową?

Polskie prawo pozwala na rejestrowanie nagrania z kamery samochodowej, ale tylko i wyłącznie na własny użytek. Takie nagrania wolno pokazywać rodzinie, jako że wchodzi to w zakres osobistego wykorzystania danych.

Dane osobowe to w Unii Europejskiej dane wrażliwe, które chronione są prawem. To informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej na podstawie: imienia i nazwiska, numeru identyfikacyjnego, danych o lokalizacji, identyfikatora internetowego bądź kilku innych czynników określających dane osoby fizycznej. Do takich informacji możemy zaliczyć również markę i kolor samochodu.

Udostępnianie nagrań w sieci z wyczynów piratów drogowych, jeśli nie usunie się z nich wszystkich elementów pozwalających zidentyfikować sprawcę wykroczenia, może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Trzeba pamiętać, że zamazywanie twarzy czy zacieranie numerów rejestracyjnych może nie wystarczyć.

Czy nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem w sprawie?

Nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem naszej niewinności, jeśli będziemy uczestnikami wypadki. Prawo nie zabrania również nagrywania innych uczestników ruchu drogowego i przesyłania wideo na skrzynkę mailową policji w celu zidentyfikowania osoby łamiącej przepisy i ukarania ją mandatem karnym. Należy pamiętać, że nagrywanie wykroczenia, nawet w celu zdobycia materiału dowodowego dla policji, nie uprawnia nas do łamania przepisów.

W jakich krajach nie można używać kamerki samochodowej?

Polska to przykład, że nie ma w Europie jednolitych przepisów dotyczących używania kamerek samochodowych i ich legalności. Są kraje, w których korzystanie z rejestratora wideo jest zabronione i surowo karane

Do takich państw należą m.in.:

  • Austria,
  • Szwajcaria,
  • Luksemburg,
  • Portugalia,
  • Słowacja.

W Niemczech, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii z kamerki można korzystać, ale musi być tak zamontowana, by nie ograniczała widoczności. Z kolei w Norwegii kamerka samochodowa nie może być zamontowana w ogóle w zasięgu wzroku kierowcy.

Zobacz też:

Kamerka samochodowa za granicą. Gdzie można z niej korzystać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kamerka samochodowa | kamerka w samchodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy