​Kamera samochodowa - co musisz wiedzieć przed zakupem rejestratora jazdy?

Kamera samochodowa coraz częściej staje się nieodzownym elementem wyposażenia samochodowego. Kierowcy chętnie montują rejestratory w pojazdach, by nagrywać m.in. drogę do pracy czy drogę do szkoły. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, co warto wiedzieć przed zakupem dobrej kamery wideo do auta.

Ile kosztuje dobra kamera samochodowa do wideorejestracji jazdy.
Ile kosztuje dobra kamera samochodowa do wideorejestracji jazdy.INTERIA.PL

Czy z takiego nagrania może skorzystać policjant w razie kolizji lub wypadku?

Ile kosztuje dobra kamera samochodowa do wideorejestracji jazdy.INTERIA.PL

Każdy z nas codziennie spotyka się na drodze z innymi kierowcami, którzy czasem nieumyślnie, a czasem z premedytacją łamią prawo i przepisy drogowe. Oczywiście, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, kolizji lub wypadku, sprawcy uciekają z miejsca lub bardzo długo nie przyznają się do winy, myśląc, że nigdy nikt nie udowodni im winy.

W takich sytuacjach posiadanie kamery samochodowej jest wręcz niezbędne, bo będziemy mieli solidny dowód np. w trakcie dochodzenia na policji lub w sądzie.

Zamontowana kamera samochodowa w aucie pozwoli nam na zarejestrowanie każdej sytuacji na drodze. Warto na bieżąco serwisować urządzenie, by nie zawiodło nas w drodze, bowiem nigdy nie wiemy, kiedy tak naprawdę przyda nam się nagranie jako dowód.

Do czego służy kamera samochodowa?

Kamera samochodowa nazywana jest często wideorejestratorem. Jej najważniejszym zadaniem jest oczywiście rejestrowanie drogi, którą jedziemy, jak i pobocza. Kamera nagrywa także prędkość i długość trasy przebytej przez kierowcę.

To bardzo ważne, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach kamera samochodowa może być naprawdę użyteczna i potrzebna.

Producenci wideorejestratorów tworząc coraz to bardziej nowoczesne i zaawansowane technologicznie kamery samochodowe myślą o potrzebach kierowców, którzy chcą się zabezpieczyć przed niechcianym zdarzeniem lub kolizją drogową.

Nagranie z kamery samochodowej może być także dowodem procesowym. Wielokrotnie przydaje się również, gdy musimy udowodnić, że funkcjonariusz policji źle przeprowadził czynności służbowe lub, jeśli zostaliśmy ofiarami parkingowej stłuczki bez przyznania się do winy sprawcy.

Dzięki filmom z wideorejestratora można bardzo precyzyjnie określić, kto, kiedy i w jaki sposób doprowadził do zdarzenia na drodze, czy parkingu.

Nagrania z nowoczesnych kamer można również wykorzystać jako materiały edukacyjne, czy instruktażowe na zajęciach teoretycznych dla osób na kursie prawa jazdy.

Często nagrania samochodowe pojawiają się także w internecie na stronach ze śmiesznymi wpadkami kierowców, ale i w serwisach, które opisują i przestrzegają przed nielegalnymi zachowaniami kierowców na polskich drogach.

Czy z nagrania z wideorejestratora może skorzystać policjant w razie kolizji lub wypadku?

Żadne przepisy w Polsce nie mówią, że nie można traktować nagrania z kamery samochodowej jako dowodu w trakcie procesu sądowego lub roszczeń u ubezpieczyciela. Ważne jednak, by nagranie było odpowiednio duże - w dobrej rozdzielczości i jakości. W przeciwnym razie sąd będzie mógł podważyć jego wiarygodność, np. przez zamazane tablice rejestracyjne lub niewidoczną twarz.

Zazwyczaj nagrania z rejestratora wideo są odrzucane jako dowód w sprawie, bo nie wnoszą do niej żadnej wartości, właśnie z powodu złej jakości materiału. Dlatego tak ważne jest, by regularnie kamerę aktualizować i dbać o jej czystość.

Jeśli zostaniemy poproszeni o przekazanie nagrania jako dowód w sprawie sądowej, czy w trakcie dochodzenia policyjnego, zawsze pamiętajcie o tym, aby nagrać wideo na dodatkowy nośnik.

Kopia zapasowa w takiej sytuacji jest niezbędna, bo nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem ktoś nie skasuje nagrania, które może być jedynym dowodem przeciwko sprawcy np. kolizji.

Jak jest zbudowana kamera samochodowa i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kamera samochodowa to bardzo ważny gadżet dla wielu kierowców. Najlepiej wybierać taką, która będzie oferowała nam naprawdę wysoką rozdzielczość obrazu. Standardowo w kamerach dostępna jest jakość obrazu HD, czyli 1280x720 px. To wystarczająca rozdzielczość, by nagrać wideo w odpowiedniej jakości.

Kamery samochodowe mają także funkcję nagrywania wstecznego, czyli mogą rejestrować tył pojazdu i przebytą drogę.

Taka funkcja również sprawdza się przy manewrowaniu samochodem, a zwłaszcza przy cofaniu. Coraz więcej kamer jest również wyposażona w tryb nocny, co bardzo pomaga kierowcy w bezpiecznej jeździe, gdy robi się ciemno.

Obiektyw kamery samochodowej odpowiada za kąt nagrywania. Zazwyczaj dostępny jest kąt 120 stopni, ale na rynku osiągalne są także kamery samochodowe o znacznie większym rozstawie. Ważne jest, by zamontować kamerę w miejscu, w którym będziemy mogli nagrać jak najwięcej szczegółów drogi.

Kamera samochodowa a dodatkowe wyposażenie

Kamera samochodowa ma bardzo podstawowe, ale użyteczne funkcje. Nagrywanie wideo, możliwość dołożenia karty pamięci, możliwość regulowania rozdzielczości oraz kąta widzenia to podstawowe funkcje.

Kierowcy, którzy chcą, by ich kamera była jeszcze bardziej uniwersalna mogą kupić taką, która posiada specjalne czujniki ruchu, możliwość nagrywania dźwięku, podczerwień oraz GPS.

Wideorejestratory samochodowe są zazwyczaj wyposażone w wejście USB oraz HDMI. Dzięki temu możemy je bez problemu podpiąć do komputera, czy smartfonu i zapisać nagranie na dysku w chmurze online.

Stacjonarny pomiar wideorejestratoremPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas