Co to jest pobocze i do czego służy?

Pobocze to część drogi, ale nie jezdni, które nie jest przeznaczone do ruchu, poza kilkoma wyjątkami. Niestety na poboczu dochodzi rocznie do kilkuset wypadków, z których niemal co czwarty jest śmiertelny. Czym jest pobocze i do czego służy?

Według definicji zawartej w ustawie Prawo o ruchu drogowym pobocze to “część drogi usytuowanej przy jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt". Często jednak pobocze jest wykorzystywane przez kierowców, którzy chcąc ułatwić innemu kierującemu wyprzedzanie zjeżdżają w bok powodując na przykład potrącenie pieszego. Traktowanie pobocza jako dodatkowego pasa ruchu jest niedozwolone.

Co to jest pobocze?

Jak mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, “Często zdarza się, że kierujący wolniej poruszającym się pojazdem samochodowym zjeżdża na pobocze, aby umożliwić wyprzedzanie szybciej jadącemu pojazdowi. Tymczasem jeśli na poboczu nagle pojawią się piesi czy rowerzyści albo zatrzymał się tam inny uczestnik ruchu, taka uprzejmość może doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku". Postój na poboczu jest możliwy, gdy oddzielone jest ono od jezdni poziomą linią przerywaną, ale jak wskazują eksperci, nie należy traktować pobocza jak parkingu, tylko korzystać z niego w sytuacjach wyjątkowych, na przykład w razie awarii samochodu. 

Reklama

W przypadku, gdy pobocze jest oddzielona od jezdni linią ciągłą, jej przekraczanie (a więc wjazd na pobocze) jest niedozwolony. Po poboczu mogą poruszać się piesi, ale tylko lewą stroną drogi i jeden za drugim. Jeśli widoczność na to pozwala, a na drodze ruch jest niewielki, dwóch pieszych może iść obok siebie. Jak przypomina Zbigniew Weseli, “Trzeba pamiętać również o tym, że kiedy wyjeżdżamy z pobocza na jezdnię, włączamy się do ruchu i mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego."

Czy auto może jechać poboczem?

Zgodnie z przepisami pojazdy nie mogą poruszać się poboczem, chyba, że do zjazdu na nie wymusi kierowcę sytuacja drogowa (na przykład konieczność uniknięcia czołowego wypadku). Po poboczu poruszać się natomiast mogą:

  • piesi
  • piesi pędzący zwierzęta
  • pojazdy zaprzęgowe
  • rowery, motorowery
  • wózki ręczne
  • osoby prowadzące pojazd napędzany silnikiem
  • osoby jadące wierzchem
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Prawo o ruchu drogowym | przepisy ruchu drogowego | jezdnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy