​Co robi asystent parkowania i jak z niego korzystać?

Asystent parkowania to system wspomagający kierowcę podczas wykonywania manewru parkowania. Początkowo dostępny był jedynie w luksusowych samochodach. Obecnie w system wspomagający parkowanie można wyposażyć większość popularnych modeli aut, co znacznie ułatwia bezpieczne wykonanie tego manewru, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. Jak działa asystent parkowania i jak z niego korzystać?

Co robi asystent parkowania?

Parkowanie to manewr, który potrafi sprawiać trudności nawet doświadczonym kierowcom. Należy wziąć tu pod uwagę nie tylko wielkość miejsca postojowego i gabaryty auta, lecz także obecność innych pojazdów czy obiektów. Bezpieczne zaparkowanie samochodu przy ograniczonej widoczności przez szyby oraz lusterka pojazdu nie jest łatwe.

Producenci samochodów od lat rozwijają systemy asystujące kierowcę podczas wykonywania tego manewru. Co robi asystent parkowania?

Czujniki montowane w tylnym i przednim zderzaku to elementy podstawowego systemu asystującego kierowcę podczas parkowania, które znajdują się w samochodach od lat. Na podstawie emisji ultradźwięków czujniki mierzą odległość, jaka dzieli pojazd od innych obiektów. Kierowca informowany jest o pozostałym odstępie przy pomocy dźwięków oraz wizualizacji na desce rozdzielczej pojazdu.

Reklama

Czujniki zaczynają emitować sygnały, gdy pojazd dzieli od przeszkody zazwyczaj ok. 150 cm. Gdy odległość osiągnie ok. 30 cm, emitowany jest sygnał dźwiękowy ciągły, co informuje kierowcę o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. 

Asystent parkowania stanowi rozwinięcie tej technologii. Ponadto nowoczesne systemy wyposażone są w kamery, które pozwalają śledzić przestrzeń z tyłu, z przodu, a nawet dookoła pojazdu.

Jak działa asystent parkowania?

Czujniki parkowania stanowią jeden z kluczowych elementów asystenta parkowania. Samochody wyposażone w ten system mają dodatkowe czujniki umieszczone po bokach przedniego i tylnego zderzaka. Pozwala to komputerowi sterującemu pracą systemu precyzyjnie zmierzyć przestrzeń potrzebną do zaparkowania pojazdu.

Początkowo systemy wykonywały jedynie parkowanie równoległe i potrzebowały miejsca większego o ok. 140 cm od długości całkowitej pojazdu. Obecnie nowoczesny asystent parkowania może bezpieczenie ustawić pojazd w miejscu dłuższym o zaledwie 80 cm niż pojazd. Kierowca ma też do wyboru tryb parkowania równoległego lub prostopadłego. Jak działa asystent parkowania?

Po wybraniu trybu parkowania równoległego lub prostopadłego i włączeniu lewego bądź prawego kierunkowskazu asystent parkowania zaczyna wyszukiwanie miejsca postojowego. Pojazd wtedy powinien poruszać się z prędkością nie wyższą niż 20-40 km/h, w zależności od systemu stosowanego przez wybraną markę pojazdów. 

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca postojowego i zaakceptowaniu go przez kierowcę asystent parkowania przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym pojazdu.

Automatyczne obroty kierownicy początkowo mogą budzić konsternację u kierowcy i pasażerów, lecz dzięki temu asystent parkowania wykorzystuje maksymalną zwrotność pojazdu niezbędną do zajęcia wskazanego miejsca. Kierowcy pozostaje jedynie operowanie pedałami hamulca, gazu oraz dźwignią zmiany biegów. 

Asystent parkowania to system, który jest ciągle rozwijany. Obecnie niektóre marki oferują rozwiązania, w których kierowca nie musi samodzielnie operować pedałami i skrzynią biegów. Spotykane są także systemy parkujące samochody w sposób zupełnie autonomiczny, nawet bez obecności kierowcy w pojeździe. 

Jak korzystać z asystenta parkowania?

Aby bezpiecznie korzystać z asystenta parkowania, wystarczy zapoznać się z samochodową instrukcją obsługi. Większość rozwiązań oferuje przystępny interfejs, który pozwala łatwo wybrać tryb pracy systemu. Należy jednak pamiętać, że asystent parkowania to jedynie system wspierający. Kierowca musi cały czas śledzić przestrzeń wokół auta i w przypadku wykrycia zagrożenia przejąć kontrolę nad pojazdem.

Także do kierowcy należy ocena, czy auto zostało zaparkowane poprawnie i zgodnie z przepisami. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie równoległe | czujniki parkowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy