500 zł mandatu za psa w aucie. Policjant ma taką możliwość

Przewożenie psa w samochodzie wymaga odpowiednich środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla pasażerów, jak i dla samego zwierzęcia. Sprawdzamy, jak przewozić psa w samochodzie w sposób bezpieczny, zgodnie z przepisami, oraz jakie są najważniejsze zasady, których należy przestrzegać.

Dla wielu kierowców podróżowanie bez pupila jest wręcz nie do pomyślenia. Zabierają swoje czworonogi na krótsze i dłuższe podróże, nie zawsze pamiętając, co na ten temat mówią przepisy.

Podczas przewożenia psa w samochodzie, ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i samemu zwierzęciu. Pies poruszający się swobodnie po samochodzie może stanowić duże zagrożenie dla wszystkich osób wewnątrz pojazdu - szczególnie podczas ostrego hamowania, czy wypadku. Do tego nawet najgrzeczniejszy pupil może czasem stać się nieprzewidywalny podczas jazdy, co może odwrócić uwagę kierowcy od sytuacji na drodze. Ponadto, pies może przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu samochodu, wchodząc pod nogi, zasłaniając pedały czy lewarek skrzyni biegów.

Reklama

Przepisy dotyczące przewożenia psa w samochodzie. Jaki mandat?

Przepisy ruchu drogowego nie określają wprost zasad przewożenia psów w samochodach osobowych. Jednakże, istnieje przepis (art. 60 ust. 1 Kodeksu drogowego), który zakazuje używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Przewożenie psa w sposób, który stanowi zagrożenie dla pasażerów, grozi mandatem w wysokości do 500 złotych. Dodatkowo, zgodnie z art. 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt osoba, która celowo naraża zwierzę na niebezpieczeństwo lub przewozi je w złych warunkach, narażając na cierpienie i stres także może zostać ukarana. W skrajnych przypadkach może grozić jej nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat! 

Przygotowanie do podróży z psem

Przed rozpoczęciem podróży z psem, warto odpowiednio się przygotować. Duże psy powinny być przewożone w bagażniku, który powinien być wyposażony w specjalną klatkę lub kratę, zapobiegającą przemieszczeniu się zwierzęcia w razie wypadku. W bagażniku powinna się również znajdować mata antypoślizgowa, zapewniająca komfort podróżowania i ułatwiająca utrzymanie porządku.Mniejsze psy oraz inne zwierzęta można przewozić w specjalnych transporterach lub przypiąć do pasów bezpieczeństwa na przednich lub tylnych siedzeniach. Istnieją również uprzęże dla psów, które można przypiąć do pasów bezpieczeństwa i które pasują do większości modeli samochodów. Przewożenie psów średnich i dużych ras w szelkach spacerowych, do których jest przypięta smycz samochodowa, jest również bezpiecznym rozwiązaniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies | pies w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy