5 mln Polaków straciło profil zaufany. Jak go odzyskać?

31 października straciły ważność profile zaufane ponad 5 milionów Polaków. Wśród osób, którym nie udało się przedłużyć terminu ważności swojego profilu, znalazła się ogromna grupa kierowców. Teraz, by korzystać z ułatwień oferowanych przez platformę ePUAP, muszą oni założyć nowy profil zaufany.

31 października około 5 mln Polaków straciło swój profil zaufany
31 października około 5 mln Polaków straciło swój profil zaufanyPaweł RygasINTERIA.PL

W październiku ponad 5,5 mln rodaków otrzymało smsy informujące, że z dniem 31 października ich profile zaufane w serwisie ePUAP stracą ważność. Dotyczy to osób, których profile zostały automatycznie przedłużone w czasie trwania pandemii covid-19. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego profile, których działanie zostało automatycznie przedłużone, wymagały  potwierdzenia przez ich posiadaczy. Ostatnim terminem na samodzielne przedłużenie profilu był właśnie 31 październik.

5 mln Polaków straciło profil zaufany. Wśród nich wielu kierowców

Problem w tym, że np. w piątek - 27 października - serwis, w którym można było przedłużyć ważność profilu nie działał z przyczyn technicznych (prace serwisowe), a w kolejnych dniach stwarzał poważne problemy użytkownikom, którzy nie mogli się do niego zalogować lub np. nie otrzymywali na czas wiadomości autoryzacyjnych niezbędnych do uwierzytelnienia. Jakby tego było mało, ponieważ w smsie informującym o terminie wygaśnięcia profilu zaufanego nie było żadnych danych personalnych, jak chociażby pesel czy imię, wiele osób, które otrzymały taką wiadomość zignorowały ją, zakładając że mają do czynienia z próbą wyłudzenia danych osobowych.

Jak odzyskać profil zaufany? Musisz założyć go na nowo

Niestety nie da się odzyskać profilu zaufanego, którego ważność dobiegła końca. W takim przypadku jedynym sposobem przywrócenia możliwości korzystania z ułatwień oferowanych przez platformy ePUAP, PUE ZUS czy CEIDG jest założenie nowego profilu zaufanego. Na szczęście - w większości przypadków - by ponownie założyć profil zaufany nie trzeba wybierać się do żadnego urzędu. Warunkiem jest posiadanie konta bankowego bankowości elektronicznej w jednym z szesnastu największych, działających na terenie Polski, banków (lista poniżej). Na stronie banku - po zalogowaniu się na własne konto - istnieje możliwość wypełnienia formularza i złożenia wniosku o założenie profilu zaufanego. Usługa jest bezpłatna a sam profil, którego ważność wynosi trzy lata, rejestrowany od razu. Na liście banków, których platformy elektroniczne wspierają możliwość założenia profilu zaufanego znajdziemy obecnie:

  • Alior Bank,
  • Bank Pekao,
  • BOŚ Bank,
  • Bank Millennium,
  • Kasa Stefczyka,
  • VELO Bank,
  • Envelo,
  • Credit Agricole,
  • BNP Paribas,
  • ING,
  • Bank Polski,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • Santander,
  • mBank,
  • Inteligo,
  • Banki Spółdzielcze Grupa BPS.

Osoby, które nie posiadają konta i nie korzystają z bankowości elektronicznej żadnej z wymienionych instytucji lub nie legitymują się kwalifikowanym podpisem elektronicznym muszą niestety skorzystać ze strony pz.gov.pl, gdzie złożą odpowiedni wniosek, a następnie osobiście potwierdzić swój profil w jednym z punktów potwierdzających (listę znajdziemy na stronie). Najczęściej są to lokalne oddziały ZUS czy Urzędów Skarbowych.

Po co kierowcy profil zaufany? Te sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu

Posiadanie profilu zaufanego daje np. dostęp do usługi "Mój Pojazd", dzięki której - na stronach obywatel.gov.pl - sprawdzić można np. dane swojego samochodu (informacje o badaniu technicznym, ubezpieczeniu OC czy danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów). Legitymowanie się profilem zaufanym pozwala również na załatwienie - bez wychodzenia z domu - wielu spraw urzędowych, jak np. złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu, dopisanie lub skreślenie współwłaściciela pojazdu w dowodzie rejestracyjnym czy wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy

Kierująca Mercedesem potrąciła matkę z dzieckiem na przejściu dla pieszychPolicja MałopolskaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas