Samochód używany i historia pojazdu - jak kupić, żeby potem nie żałować?

Nowe auta szybko tracą na wartości. Kupno samochodu używanego wydaje się więc sensowną inwestycją. Na kupujących czyhają jednak liczne pułapki zastawiane przez nie do końca uczciwych sprzedawców. Jak się przed nimi ustrzec?

Sprzedawcy używanych samochodów są dość specyficzną grupą zawodową i nie zawsze mamy do nich pełne zaufanie. Często ich zapewnienia o idealnym stanie auta czy małej liczbie przejechanych kilometrów nie są do końca zgodne z prawdą. Kupno auta to poważne i odpowiedzialne zadanie, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie praktyki pozwolą zweryfikować deklaracje sprzedawcy i tym samym zminimalizują ryzyko wyboru niewłaściwego samochodu.

Po pierwsze: dane sprzedającego, dokumentacja auta i historia pojazdu

Pierwszą czynnością jaką należy zrobić, decydując się na kupno samochodu używanego, jest weryfikacja sprzedawcy. Dane osobowe sprzedającego powinny zgadzać się z danymi zawartymi w karcie pojazdu oraz dowodzie rejestracyjnym. Oprócz tego, warto sprawdzić podstawową dokumentację pojazdu, aby upewnić się np. czy auto nie jest przedmiotem leasingu, kredytu czy egzekucji komorniczej.

Reklama

Dokumenty, które warto sprawdzić:

  • Karta pojazdu, czyli dokument, który umożliwia sprawdzenie historii. W karcie znajdują się dane identyfikacyjne pojazdu i jego właścicieli, dane potwierdzające rejestrację pojazdu oraz parametry techniczne. Historia pojazdu zawarta w karcie dotyczy wszelkich zmian w samochodzie, np. przystosowania auta do zasilania LPG czy zmiany dowodu rejestracyjnego.
  • Dowód rejestracyjny - oczywista oczywistość, czyli dokument, w którym znajdziemy m.in. dane osobowe właściciela oraz dane techniczne samego pojazdu, numer identyfikacyjny VIN oraz informacje dotyczące badań technicznych samochodu.
  • Polisa OC - sprzedawca powinien posiadać dowód wykupienia ważnej polisy ubezpieczeniowej OC.
  • Faktura zakupu/umowa sprzedaży, dokument, który potwierdza, że auto należy do sprzedającego.


Po drugie: numer VIN

VIN to numer identyfikacyjny pojazdu, który nadawany jest przez jego producenta. Numer VIN znajduje się w  dwóch miejscach w samochodzie na podszybiu po stronie kierowcy i na słupku bocznym po stronie kierowcy. Co ważne, numer ten zawsze musi być czytelny. Z jego pomocą możesz prześledzić całą historię pojazdu.

Kupujący może bowiem bardzo łatwo sprawdzić historię pojazdu posiadając tylko i wyłącznie numer VIN. Przy pomocy serwisu Autobaza.pl można uzyskać kompleksowe dane dotyczące historii pojazdu.

- Wystarczy wpisać numer VIN w okienko wyszukiwania na stronie głównej i zapytanie o historię pojazdu zostanie wysłane do setek baz danych, z których portal czerpie informacje. Zostaną one przekazane kupującemu z powrotem w formie raportu historii pojazdu. Dotyczy to zarówno pojazdów użytkowanych na terenie naszego kraju, jak również pojazdów sprowadzanych z USA, Belgii czy Holandii - mówi ekspert Agnieszka Celejowska z portalu Autobaza.pl.

Oprócz tego, sprawdzenie po VIN pomoże dowiedzieć się czy samochód brał udział w kolizjach lub nawet poważnych wypadkach.

Po trzecie: weryfikacja stanu technicznego auta

Kupując używany samochód należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Najczęściej kupujący decydują się na sprawdzenie auta w zaufanym warsztacie samochodowym. Dobrym pomysłem jest również wykonanie przeglądu pojazdu w profesjonalnym serwisie, najlepiej takim, który sam wybierzesz i nie zostanie on narzucony przez sprzedawcę samochodu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale dzięki temu możesz zminimalizować wybór niewłaściwego samochodu. Ponadto, prośba o wykonanie przeglądu często bywa testem sprawdzającym samego sprzedawcy. Jeżeli nie zgodzi się on na sprawdzenie samochodu w serwisie, to może to być jasny sygnał, że nie mówi całej prawdy.

Po czwarte i najważniejsze: czujność

Pamiętaj, że kupując używane auto najczęściej masz do czynienia z profesjonalistą. Doświadczony sprzedawca wie, jak wpłynąć na podekscytowanego klienta. Jego zapewnienia o dobrym stanie technicznym auta nie zawsze muszą pokrywać się z prawdą. Dlatego tak ważne jest, by zachować czujność i dokładnie zweryfikować historię i stan pojazdu. Zasada ograniczonego zaufania w przypadku tak ważnej inwestycji, jaką jest zakup używanego auta, powinna być czymś oczywistym.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: sprawdzanie samochodu używanego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy