Jak wycenić samochód używany i jak podnieść wartość auta przed sprzedażą

Wiele osób popełnia błąd, żądając zaporowej kwoty za używany pojazd lub pozbywa się swojego auta za bezcen. Sprawdź, jak nie stracić na samochodzie i szybko go sprzedać.

Zapytaliśmy doświadczonego właściciela komisu, co wpływa na wyższą wartość pojazdu oraz jak wycenić pojazd, aby nie stracić i szybko go sprzedać. Według eksperta sprawa jest prosta: należy sprawdzić, za ile jest oferowany najtańszy podobny pojazd i doliczać do ceny wskazane niżej cechy pojazdu, ale po ich zsumowaniu kwota za auto nie powinna przekraczać w sumie 30 proc. wartości najtańszego pojazdu.

Dalej opisujemy także, jak podnieść wartość auta, przygotowując je do sprzedaży.

SPECJALISTA PODPOWIADA, JAK WYCENIĆ AUTO

POCHODZENIE (20%)

Reklama
  • Auto kupione w Polsce jako nowe to najdroższy i najbardziej poszukiwany rodzaj pojazdu. 


Takie auta cieszą się największym zainteresowaniem. Są zwykle oferowane przez komisy przy salonach samochodowych, które przyjmują takie pojazdy w rozliczeniu od ich właścicieli lub sprzedawane bezpośrednio przez właścicieli.

PRZEBIEG (10%)

  • Klienci szukają samochodu z małym przebiegiem i jeśli ten przebieg można faktycznie udokumentować, cena rośnie.

W przypadku starszych pojazdów, zwłaszcza diesli, klienci nie wierzą już w stan licznika. Głównie z powodu powszechności jego cofania.

TYP SILNIKA (15%)

  • Używane auta z silnikami benzynowymi stały się droższe od tych napędzanych przez silniki wysokoprężne.

Diesle są uznawane za problematyczne. Szczególnie dużo obaw budzi obecność filtra sadzy, który utrudnia eksploatację tylko w warunkach miejskich.

BEZWYPADKOWOŚĆ (30%)

  • Osoby kupujące używane pojazdy nie chcą kupować uszkodzonych samochodów nawet za niższą cenę.

Auta krajowe w oryginalnym stanie potrafią być o 50% droższe od sprowadzonych i po kolizjach, mimo tego samego rocznika i wersji silnikowej. Kupujący coraz częściej zwracają uwagę, czy kupowany przez nich samochód miał w przeszłości szkodę.

HISTORIA SERWISOWA (20%)

Za samochód z autentyczną książką przeglądów z ASO można dostać sporo więcej od kupującego.

Wielu kupujących woli zapłacić więcej, ale mieć pewność, że samochód był serwisowany w ASO, a więc mieć gwarancję dobrego stanu technicznego.

WYPOSAŻENIE (5%)

Bogate wyposażenie ma niewielki wpływ na cenę.

Klienci obawiają się awarii skomplikowanych systemów. Z drugiej strony nie chcą kupować samochodów np. bez klimatyzacji.

CZAS (30%)

Właściciel auta, który chce szybko sprzedać auto, musi się pogodzić ze sporą stratą. Niemal każdy samochód można sprzedać od ręki, jednak za cenę poniżej ceny rynkowej.

Ustalenie wartości pojazdu sprawia kierowcom wiele problemów, ceny samochodów mocno się różnią w zależności od metody wyceny. Kalkulując cenę swojego samochodu, warto więc zwrócić uwagę na czynniki, które mogą ją obniżać, a obok te, które wpływają na jej podwyższenie i na podstawie tych kryteriów sprawdzić czy można żądać więcej, czy mniej.

JAK PODNIEŚĆ WARTOŚĆ SAMOCHODU

ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE AUTA

By samochód prezentował się atrakcyjnie, trzeba go umyć oraz skupić się na czystości wnętrza - dokładnie je odkurzyć, a w razie konieczności nawet uprać tapicerkę (koszt ok. 150 zł).

Rysy i otarcia należy spolerować za pomocą pasty lekkościernej.

Plastiki we wnętrzu należy wyczyścić specjalnym preparatem.

Jeśli tapicerka jest brudna, trzeba ją uprać. Dodatkowy wydatek zaprocentuje. Czyste wnętrze przyciąga wzrok klientów.

WYKONANIE DOBRYCH ZDJĘĆ DO OGŁOSZENIA

Na zdjęciach w ogłoszeniu samochód musi być odpowiednio wyeksponowany. Należy znaleźć estetyczne, ale równocześnie neutralne tło - takie, które nie będzie rozpraszać oglądającego. Auto powinno się sfotografować z każdej strony.

WŁAŚCIWY OPIS

Sztuką sporządzenia odpowiedniego opisu jest zawarcie w nim niezbędnych informacji (pochodzenie, historia napraw, stan samochodu itp.) w taki sposób, by nie zanudzał on czytającego. Należy pamiętać, że opis nie może być zbyt długi, ale musi zawierać niezbędne informacje dla potencjalnych kupujących.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Paweł Tyszko; "Motor" 20/2017

Kupno, sprzedaż samochodu: Umowa czy faktura? – FORMALNOŚCI

Jak sprzedać samochód przez Facebooka – PORADY 

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama