Drobne ślady napraw powypadkowych
Uważny obserwator może znaleźć szczegóły, które pomogą mu zdemaskować powypadkową przeszłość samochodu. Na co zwracać uwagę?
Badanie grubości lakieru, porównywanie dat na szybach czy szukanie śladów lakieru na uszczelkach to żelazne punkty oględzin używanego auta przed zakupem. Tym razem postanowiliśmy zwrócić uwagę na szczegóły znacznie mniej popularne.
Poniższe wskazówki dotyczą samochodów młodych, 3-5 letnich, które z założenia mają wyglądać jak nowe. W starszych, zużytych i wielokrotnie naprawianych pojazdach, taka metoda może się nie sprawdzić - wiele elementów już w nich wymieniono z powodu naturalnego zużycia.
Jedyną wymaganą umiejętnością potrzebną do opisanych oględzin jest spostrzegawczość. Nawet bez motoryzacyjnego doświadczenia można przecież obejrzeć samochód i poszukać śladów narzędzi na śrubach (zarysowania, zagięcia), wymiany elementów pod maską oraz porównać daty wytłoczone na elementach plastikowych (każdy z nich ma okrągły znaczek z datą produkcji).
Uwaga! W aucie z roku 2010 jakiś element może pochodzić z roku 2009, ale z roku 2007 czy 2006 już nie. Nie zdarza się też, aby w samochodzie 3-letnim znajdowały się elementy mające zaledwie 2 lata. W razie wątpliwości zawsze można porównać wygląd poszczególnych detali w dwóch egzemplarzach tego samego modelu.
Reflektory
Warto sprawdzić, czy mocowania nie są połamane. Należy także poszukać oznaczeń dat wytłoczonych na fragmentach obudowy i porównać je ze sobą oraz z datą produkcji auta.
Chłodnica, wentylatory
Dat należy szukać na elementach w okolicy zderzaka - np. na chłodnicy, skraplaczu klimatyzacji, a także na obudowie wentylatorów. Oglądamy także naklejki.
Plastiki pod maską
Koniecznie należy zdjąć plastikowe osłony silnika, obudowę filtra powietrza czy skrzynki z bezpiecznikami. Znajdują się tam daty, a czasem też... ślady klejenia pęknięć.
Ślady narzędzi
Stare ślady po podkładkach wskazują, że dany element był już odkręcany. Zaniepokoić powinny ślady po narzędziach (kluczach) na samych śrubach czy nakrętkach.
W bagażnikach samochodów z grupy Volkswagena (Audi, VW, Seat, Skoda) znajdziemy naklejkę, na której znajdują się najważniejsze informacje o całym aucie: data produkcji, numery nadwozia i silnika, a także kod lakieru i specyfikacja wyposażenia.
Jacek Ambrozik