Porsche 911 Targa 4S PDK - test

Porsche 911 Targa łączy cechy coupe i kabrioletu. Jest znakomite, ale – jak każdy owoc kompromisu – wymaga pewnych wyrzeczeń.

Koniec z eksperymentami - po 20 latach stosowania w Tardze odsuwanego szklanego dachu Porsche powróciło do korzeni. Od teraz ta odmiana 911 znowu ma charakterystyczny szeroki pałąk, dużą, zachodzącą na boki tylną szybę, a środkowa część dachu jest zdejmowana (tyle że nie ręcznie jak dawniej, a elektrycznie).

Połączenie idealne?

Nowa Targa to trzecia, po coupe i kabriolecie, wersja nadwoziowa Porsche 911 z serii 991. I jest to odmiana dla tych, którzy chcieliby możliwie skutecznego połączenia praktyczności odmiany zamkniętej z przyjemnością jazdy bez dachu. Ale jak zwykle nie ma nic za darmo. Targa jest wyraźnie cięższa od pozostałych "911". Taka jak testowana waży 1575 kg - aż o 110 kg więcej od coupe i 40 kg od kabrioletu.

Reklama

Tym, co trzeba jeszcze poświęcić, kupując Targę zamiast coupe, jest sztywność nadwozia. W Tardze czuje się wyraźnie, że na drogach o pofałdowanej nawierzchni karoseria pracuje i - o zgrozo - zdarza się, że słychać skrzypienie.

Bardzo pozytywnie trzeba za to ocenić przestronność z przodu. Nawet potężnie zbudowany kierowca o wzroście powyżej 190 cm bez problemu znajdzie odpowiednią pozycję do prowadzenia (od siedziska do podsufitki jest 101 cm, czyli tyle, ile np. w Oplu Insigni).

Jazda ze złożonym dachem powinna być przyjemnością nawet dla osób, które nie przepadają za podróżą kabrioletami. Gdy szyby są podniesione, do prędkości ok. 80 km/h do wnętrza wpada tylko ożywczy podmuch świeżego powietrza, a dzięki spojlerowi zamontowanemu na ramie szyby w kabinie nie ma przeciągów.

Po zamknięciu dachu Targa okazuje się bardzo komfortowa - jak na auto o wybitnie sportowym charakterze. Przy 130 km/h na 7. biegu prędkość obrotowa wynosi tylko nieco ponad 2 tys. obr./min, a zmierzony poziom hałasu to 74,8 dB (w Coupe jest tylko nieco ciszej - 73,5 dB). To wprawdzie sporo, ale nie na tyle, by nie dało się swobodnie prowadzić rozmowy.

Gdy chce się jeździć spokojnie, najlepiej zostawić dwusprzęgłową skrzynię w pozycji D. "911" jest wtedy przyjemnym długodystansowcem, który jak najszybciej wrzuca kolejne biegi (np. "szóstkę" przy 60 km/h) i łagodnie reaguje na dodanie gazu. Poza tym, gdy nie uruchamia się dodatkowych trybów jazdy, zawieszenie bardzo przyzwoicie wybiera nierówności.

Wściekłość na życzenie

Ale wystarczy nacisnąć przycisk Sport na konsoli miedzy fotelami, by w Targę wstąpił niespokojny duch. Skrzynia PDK szybciej zmienia biegi, wyostrza się reakcja na gaz, utwardza zawieszenie (aktywne, o nazwie PASM). A do tego uruchamia inny tryb pracy opcjonalnego sportowego wydechu. W aucie jest wyraźnie głośniej (średnio o 2 dB), a przy każdym odjęciu gazu z czterech okrągłych rur wydechowych wydobywa się gardłowe warknięcie. Komu jeszcze mało, może wybrać tryb Sport Plus, który jest elementem opcjonalnego pakietu Sport Chrono. Obejmuje on też m.in. funkcję Launch Control i aktywne zawieszenie silnika, eliminujące jego bujanie przy zmianie obciążenia. Elementem pakietu Sport Chrono jest też umieszczony na szczycie deski rozdzielczej zegarek, który może być wykorzystywany jako stoper. W trybie Sport Plus auto staje się wręcz brutalne w reakcjach, bardzo twarde, a każdej - błyskawicznej - zmianie biegu towarzyszy wyraźne szarpnięcie.

Jak przyklejona

Targa występuje tylko z napędem 4x4, który z założenia więcej momentu obrotowego kieruje na tył. Standardem jest też "szpera" (PTV). Trakcja jest znakomita i utrata przyczepności na suchej nawierzchni, nawet podczas szybkiej jazdy, właściwie nie występuje. Dzięki temu można w pełni korzystać z fantastycznego silnika. Jego reakcja na gaz jest natychmiastowa, zdecydowana. Płynnie nabiera obrotów i kiedy przy 5,5 tysiącach ma sie wrażenie, że zacznie słabnąć, łapie drugi oddech i wściekle kręci się do ponad 7500 obr./min. A do tego obłędnie brzmi. Silnik i skrzynia ciągle zachęcają, by sprawdzać, jak wielkie możliwości drzemią w układzie jezdnym.

O prowadzeniu "911" można by napisać peany. Dość powiedzieć, że jest fantastycznie wyważone, spokojne w reakcjach, układ kierowniczy bardzo precyzyjny, ale nie nerwowy (elektryczne wspomaganie nie przeszkadza!). Zakręty da się pokonywać z prędkościami, o jakich w zwykłym samochodzie można tylko pomarzyć, a i tak przechyły są minimalne. Trzeba jednak pamiętać, że "911" to nie zabawka, tylko czystej wody sportowe auto. Zbyt podrażnione i nieumiejętnie traktowane potrafi się odgryźć.

Porsche 911 Targa 4S PDK - podsumowanie

Nowa Targa jest taka, jak być powinna, bo nawiązuje do pierwszych trzech generacji. O tym, czy wystarczająco dobrze łączy cechy kabrioletu i coupe można oczywiście dyskutować, ale bezapelacyjnie - wygląda zjawiskowo. Najważniejsze jednak, że Targa, mimo nadwagi, nie straciła ostrości i sportowego charakteru "911". To fantastyczne auto. Trudno, niech czasem skrzypi. Widocznie musi.

Porsche 911 Targa 4S PDK: nadwozie i wnętrze

Plusy:

 • dużo miejsca z przodu,
 • znakomite wykonanie,
 • wygodne fotele,
 • dobre wyciszenie,
 • niezła widoczność


Minusy:

 • bardzo mały bagażnik,
 • składanie dachu na postoju,
 • skrzypienie dachu


Porsche 911 Targa 4S PDK: układ napędowy

Plusy:

 • świetne osiągi i trakcja,
 • całkiem akceptowalne zużycie paliwa,
 • znakomity ręczny tryb zmiany biegów,
 • brzmienie silnika


Minusy:

 • niedostępna wersja z tylnym napędem


Porsche 911 Targa 4S PDK: właściwości jezdne

Plusy:

 • możliwość wyboru trybów pracy zawieszenia,
 • bardzo pewne prowadzenie,
 • mocne hamulce,
 • wyjątkowo precyzyjny układ kierowniczy


Minusy:

 • wstrząsy na poprzecznych nierównościach


Porsche 911 Targa 4S PDK: wyposażenie i cena

Plusy:

 • wystarczająco bogate wyposażenie seryjne,
 • szeroka oferta opcji i dodatków


Minusy:

 • bardzo wysoka cena,
 • drogie opcje,
 • aż o 58 700 zł droższe od Carrery Coupe

49 lat ewolucji Porsche 911 Targa

Dane techniczne: Porsche 911 Targa 4S PDK

 Porsche 911 Targa
Silnikbenzynowy
Pojemność skokowa3800 cm3
Układ cylindrów/zaworyB6/24
Zasilaniewtrysk bezpośredni
Moc maksymalna400 KM/7400
Maks. moment obrotowy440 Nm/5600
Napęd4x4
Skrzynia biegówaut./7-biegowa
Hamulce (przód/tył)tarcz. went./tarcz. went.
Długość/szerokość/wysokość449/185/129 cm
Rozstaw osi245 cm
Średnica zawracania11,1 m
Masa/ładowność1575/405 kg
Poj. bagażnika125 l
Poj. zbiornika paliwa68 l (Pb 98)
Opony (przód; tył)245/35 R20; 305/30 R20
Osiągi (dane producenta)
Prędkość maksymalna294 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h4,6 s
Dane testowe
Przyspieszenie 0-100 km/h4,9 s
Przyspieszenie 0-160 km/h10,8 s
Przyspieszenie 0-200 km/h17,0 s
Hamowanie 100-0 km/h (zimne)33,6 m
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe)33,5 m
Poziom hałasu przy 100 km/h72,1 dB →
Rzeczywista prędkość*98 km/h
Liczba obrotów kierownicą2,6
Zużycie paliwa 
Dane producenta (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)12,5/7,1/9,2
Teoretyczny zasięg740 km
Dane testowe (miasto/trasa/cykl mieszany w l/100 km)14,2/9,4/11,8
Rzeczywisty zasięg580 km
Cena wersji podstawowej**617 000 zł
Cena635 058 zł
Wynik na tle całego segmentu: dobry → przeciętny słaby
*przy wskazaniu 100 km/h;
**z tym samym silnikiem

Tekst: Adam Szczepaniak, zdjęcia: Robert Brykała, Porsche

11 historii o Porsche 911 - NA LUZIE

Porsche Boxster i 911 Cabriolet - PORÓWNANIE

Motor

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama