Reklama

Sony prezentuje swoje koncepcyjne samochody elektryczne

Sony wkracza na rynek aut elektrycznych. Na targach CES w Las Vegas zaprezentowało dwa prototypowe pojazdy o nazwach Vision-S 01 oraz Vision-S 02.

Kolejny gigant z działu elektroniki planuje podbój rynku motoryzacyjnego. Sony na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas zaprezentowało właśnie dwa koncepcyjne pojazdy - Vision-S 01 oraz Vision-S 02.

Co prawda Sony już dwa lata temu odsłoniło swój pierwszy koncept Vision-S, jednak koncern zarzekał się, że nie planuje produkować samochodów. Najwidoczniej zmieniono zdanie - na wiosnę tego roku firma zamierza stworzyć dział Sony Mobility, który odpowiadać będzie za opracowywanie nowych technologii związanych z samochodami elektrycznymi, jak i ich produkcje. Już teraz jednak zaprezentowano, niemal gotowe do produkcji, dwa koncepcyjne projekty.

Reklama

Vision-S 01 to nic więcej, jak rozwinięcie powstałego dwa lata temu prototypu. Vision-S 02 to z kolei wariacja na temat SUV-a. Oba pojazdy zbudowane są na tej samej platformie.

Ich długość wynosi 4,9 metra, natomiast rozstaw osi to dokładnie 3,03 metra. Za napęd odpowiadają umieszczone na obu osiach, dwa silniki elektryczne o mocy 274 KM każdy. W przypadku liftbacka przyśpieszenie do "setki" wynosi 4,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 240 km/h/. W przypadku SUVa jest to jedynie 180 km/h.

Sony, nie odstając od reszty producentów, również stawia na autonomiczność swoich pojazdów. Koncepty zostały wyposażone w cały szereg czujników oraz kamer. Zastosowano również lidar. Dzięki takim rozwiązaniom samochody mogą poruszać się samodzielnie, spełniając normę autonomiczności na poziomie 2+. Podążając za modą na usprawnianie rzeczy, które ulepszeń nie potrzebują, zrezygnowano z klasycznych lusterek na rzecz kamer, przekazujących obraz na ekrany umieszczone bo bokach konsoli centralnej.

Nie ulega wątpliwości, że rozwój technologii związanej z autonomicznością da większe pole do popisu w kwestii rozrywki. Japoński producent jest w końcu jedynym z najważniejszych producentów gier, muzyki oraz technikaliów z nimi związanych, przez co na pewno będzie chciał wykorzystać swoje doświadczenie, oferując klientom swoistą konsolę na kółkach. By usprawnić bezproblemowe korzystanie z usług i aplikacji, samochody zostały wyposażone również w łączność 5G.

Producent nie zdradza jeszcze szczegółów dotyczących oficjalnej premiery produkcyjnych wersji prototypów, ani również potencjalnych rynków, na których miałby być one oferowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy