Reklama

Opuść rolety!

Samochody są coraz częściej naszpikowane ultranowoczesną elektroniką. Augmented Reality i ConnectedDrive to tylko dwa, ale bardzo istotne przykłady. Augmented Reality to technologia, która za pomocą specjalnych okularów cyfrowych pozwala nakładać wirtualne obiekty i oznaczenia na obraz rzeczywisty.

Patrząc przez okulary cyfrowe, na przykład przy naprawie silnika, widzi się rzeczywisty silnik oraz animowane wirtualnie oznaczenia i wskazówki.

Projekt ConnectedDrive to swoistego rodzaju sieć, której elementami są kierowca, samochód i otaczający go ruch drogowy.

Najnowsze BMW (np. "siódemka" i prezentowane na zdjęciach X5) w eksperymentalnej wersji ConnectedDrive jest w stanie komunikować się z innymi pojazdami i dzięki temu zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Samochód może ponadto synchronizować własne dane ze wszelkimi urządzeniami codziennego użytku.

Możliwa jest np. komunikacja między autem i ... domem. Odbywa się ona za pomocą internetu, a samo połączenie jest możliwe dzięki systemowi telefonii komórkowej GSM.

Z wnętrza pojazdu można np. sterować pracą pieca centralnego ogrzewania, opuszczać rolety, włączać lub wyłączać światło czy też monitorować pracę alarmu...

System ConnectedDrive może także reagować na objaw przysypiania kierowcy. Komputer posługujący się mikrokamerą, która śledzi oczy kierowcy, rozpoznaje 4 stopnie jego kondycji i reaguje odpowiednio do poziomu niebezpieczeństwa. Gdy następuje rozpoznanie zmęczenia (częstrze i dłuższe zamykanie powiek), na zestawie wskaźników pojawia się odpowiedni sygnał świetlny, bądź rozlega dźwięk.

Reklama

Oczywiście realizacja bardziej rygorystycznych metod - aż po zatrzymanie samochodu - dla elektroniki, nie stanowi dziś żadnej trudności.

ConnectedDrive, współdziałający z systemem satelitarnym potrafi też wyświetlić lokalizację najbliższego parkingu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje