Reklama

StreetKa i SportKa

Ford potwierdził oficjalnie, iż mały roadster StreetKa zostanie wprowadzony do sprzedaży już wiosną przyszłego roku. Auto skonstruowane na bazie najmniejszego Forda - Ka, zostało przygotowane do produkcji we współpracy z włoską firmą designerską Pininfarina w 24 miesiące. Do napędu posłuży nowy silnik Duratec o pojemności 1,6 l i mocy 94 KM. Ford jest przekonany, że StreetKa odniesie spory sukces na rynku. Tutaj fotogaleria StreetKa i nowej wersji Ka!

Kiedy po raz pierwszy zaprezentowano prototyp tego pojazdu na salonie samochodowym w Turynie w 2000 roku, nikt nie miał wątpliwości - to auto musi trafić do produkcji. StreetKa od początku miał za zadanie rywalizować z Audi TT, a równocześnie być pojazdem wyraźnie tańszym od swojego starszego kolegi. Dziś już wiadomo, że wyzwania stawiane przed małym fordem może zostać zrealizowane, gdyż ten otrzymał zielone światło i wejdzie do produkcji. Mało tego, wraz z nim pojawi się też usportowiona wersja modelu Ka, na którym oparta została konstrukcja roadstera - nazwany SportKa.

Debiut dwuosobowego Forda Ka z otwartym dachem w sieci sprzedaży zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Do jego napędu posłuży 1,6-litrowa wersja, popularnego silnika ośmiocylindrowego, który do tej pory dostępny był w autach Forda w pojemności 1,3-litra. Nowa jednostka dysponować będzie mocą 94 KM, co pozwoli na rozpędzenie StreetKa od 0 do 100 km/h w czasie 12 sekund i osiągnięcie prędkości maksymalnej 174 km/h. Ford zastanawiał się też nad wprowadzeniem innych silników do oferty roadstera (w tym nad jednostkami 16-zaworowymi z modeli Fiesta i Puma), jednak zostały one odrzucone ze względu na zbyt wysoką cenę. To właśnie redukcja kosztów jest głównym wyznacznikiem wprowadzenia StreetKa do sprzedaży, gdyż zdaniem przedstawicieli Forda pozwoli to na odniesienie sukcesu. Również z tego powodu zrezygnowano z mechanizmu automatycznego rozkładania dachu. W zamian zaoferowano prosty w obsłudze proces ręcznego składania, który nie powinien zająć więcej niż 30 sekund.

Reklama

Zaraz po StreetKa na rynku ma pojawić się również usportowiona wersja znanego już modelu Ka - SportKa. Wyposażona w ten sam silnik co roadster ma stać się trudnym rywalem dla takich aut, jak Toyota Yaris T Sport, czy też Citroen Saxo VTR. 16-calowe aluminiowe koła, zmieniona stylistyka grilla chłodnicy, spoiler na dachu i czarno-srebrne wykończenie wnętrza to oferta, która ma zaciekawić głównie młodych ludzi.

O StreetKa pisaliśmy już wcześniej. Te teksty możesz przeczytać tutaj oraz tutaj.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: silnik | auto | ford

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje