Reklama

Nowy samochód z Żerania!

Tę wiadomość podajemy jako pierwsi. To prawdziwa sensacja. Udało nam się ustalić, że w FSO, nie tylko będą rozmontowywane samochody Chevroleta, które następnie trafia do Ukrainy. Żerań znów będzie produkował samochody! Co ważniejsze - wiemy już jakie!

Jak powiedział nam anonimowo jeden z przedstawicieli ukraińskiego koncernu AvtoZAZ, który jest nowym inwestorem w FSO, samochód, który produkowany będzie na Żeraniu i zastąpi Lanosa to nowa wersja opracowanego przez polskich inżynierów... Warsa!

Reklama

Przypomnijmy, że projekt tego pojazdu zarzucono ze względu na kłopoty finansowe. Opracowany w 1985 roku pojazd był bardzo nowoczesny. Obecnie nie będzie pod tym względem należał do światowej elity, ma raczej pełnić odpowiednika Dacii Logan, czyli jego głównym atutem będzie cena i odporność na trudne warunki drogowe. Z tego względu ma być sprzedawany tylko w byłych państwach komunistycznych.

Wersja produkcyjna Warsa w stosunku do prototypu będzie miała nieco zmienioną stylistykę, szczególnie w przedniej i tylnej części nadwozia. Zachowany zostanie rozstaw osi (2500 mm), silnik będzie ustawiony poprzednie (jak w prototypie) i napędzane będą koła przednie. Prototyp ważył zaledwie 750 kg, jednak ze względu na konieczne wzmocnienia karoserii, jego waga będzie wynosiła około 1100 kg. Samochód zachowa pięcioro drzwi.

Do napędu Warsa posłużą silniki benzynowe o pojemnościach 1.4 i 1.6 l oraz jednostka wysokoprężna. Nie znane jest jeszcze źródło ich pochodzenia.

Kiedy pierwsze Warsy zjadą z linii produkcyjnych? Prawdopodobnie pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Cenę nie jest znana, jednak można podejrzewać, że Wars nie będzie kosztował więcej niż 20 tysięcy złotych.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: FSO | samochody | nowe samochody | nowy samochód

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne