Jeep w mundurze
Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach pokazany został jeep J8.
Ten pojazd o przeznaczeniu wojskowym zbudowany został na bazie wranglera unlimited. Wzmocniono ramę, która stała się bardzie odporna mechanicznie oraz podnosła ładowność pojazdu do 1339 kg. Oba mosty napędowe, hamulce i elementy zawieszenia przystosowano do trudniejszych warunków eksploatacji typu wojskowego i obronno-cywilnego, zastępując m.in. tylne sprężyny śrubowe resorami piórowymi. Jeep J8 napędzany jest turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2,8 litra i mocy 118 kW (158 KM) oraz momencie obrotowym 400 Nm, pozwalającym holować przyczepę o masie do 3500 kg.
Silnik ten współpracuje z pięciostopniową przekładnią automatyczną i wyposażony jest w specjalny układ filtrowania powietrza oraz snorkel nad maską - zwiększający zdolność brodzenia pojazdu do 762 mm i umożliwiający działanie pojazdu w warunkach burz piaskowych nawet przez pięć godzin.
J8 występuje w wersji dwudrzwiowej z przedłużoną skrzynią ładunkową do przewozu osób lub sprzętu albo w wersji wielofunkcyjnej, czterodrzwiowej. Przewidziane są różne konfiguracje nadwozia i układu siedzeń oraz odmiany zarówno dla ruchu prawo- jak i lewostronnego (LHD oraz RHD).
Pomimo, iż nie przeznaczony do działań bojowych na pierwszej linii frontu jeep J8 może być odpowiednio opancerzony i zdaje egzamin jako pojazd dowodzenia, transporter kołowy żołnierzy lub ładunków, sanitarka, pojazd łącznikowy itp., oraz w służbie obronno-cywilnej agend rządowych. Szekle i zaczepy holownicze oraz potężne zderzaki umożliwiają łatwy transport lotniczy lub helikopterowy.
Jeep J8 produkowany będzie przez egipską fabrykę Chryslera (joint-venture) w Kairze i dostępny w sprzedaży na wiosnę 2008 roku.
Historia jeepa w służbie wojskowej sięga 1941 roku. Wtedy to armia USA otrzymała pierwsze partie pojazdów Willys MA o napędzie 4x4, które wkrótce zyskały sobie nazwę "jeep".
Ten militarny przodek współczesnego jeep'a wranglera okazał się być tak istotnym elementem machiny wojennej aliantów podczas II wojny światowej - że zdaniem generała Dwight D. Eisenhowera zwycięstwo nie byłoby bez niego możliwe.
Od tego czasu pojazdy Jeep były produkowane i dostarczane do wielu armii na świecie.