Reklama

778 km/h Hondą!

Tak, tak ta liczba w tytule to nie żart. Właśnie trwają testy nowej hondy, która może poruszać się z prędkością 778 km/h! Jak to możliwe? Cóż, w praktyce okazuje się, że ten rezultat wcale nie jest bardzo niezwykły dla innych tego typu... samolotów.

I oto cała zagadka. Japoński producent samochodów i motocykli postanowił spróbować swoich sił w podniebnych wojażach, konstruując nowy niewielki samolot klasy biznesowej o nazwie HondaJet. Odrzutowiec napędzany podwójnym silnikiem HF118, pomysłu konstruktorów Hondy, właśnie przeszedł pierwsze testy na amerykańskim lotnisku Piedmont Triad w Południowej Karolinie.

Reklama

W porównaniu do konwencjonalnych odrzutowych awionetek HondaJet może pochwalić się wyraźnie niższym zużyciem paliwa i sporą przestrzenią we wnętrzu kabiny, w której może swobodnie zasiąść 6 osób (2 pilotów i 4 pasażerów).

Dwa silniki umieszczone zostały po przeciwnych stronach górnej krawędzi głównego skrzydła, co zaowocowało dobrymi wynikami aerodynamicznymi samolotu, a co za tym idzie wyższą prędkością maksymalną i większym zasięgiem na jednym baku paliwa (do 2037 km).

Najbliższe testy przewidują ponad 200 godzin przebywania samolotu w powietrzu, które wykażą czy i kiedy HondaJet trafi do otwartej sprzedaży. Honda działa w branży biznesowych odrzutowców od 1986 roku. Przez wszystkie lata samoloty japońskiego producenta wykorzystywały sprawdzone silniki innych marek. HondaJet jest pierwszym, przełomowym samolotem, który napędza silnik wyprodukowany w zakładach Hondy.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: testy | Honda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje