W 2013 r. wzrosną kary za brak OC

Dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył w 2012 r. 4,5 tys. kierowców, którzy nie mieli wykupionej obowiązkowej polisy OC. Z kar z tego tytułu fundusz uzyskał 1,2 mln zł.

Opłaty za brak OC są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Opłaty za brak OC są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia.Motor

Fundusz wyjaśnił w komunikacie, że "wirtualny policjant" to narzędzie, które pozwala na identyfikację przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych Funduszu.

"W pierwszej połowie przyszłego roku rusza nowy program umożliwiający identyfikację nieubezpieczonych. Między innymi w oparciu o dane on-line z Centralnej Ewidencji Pojazdów będziemy porównywać datę pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu polisy OC. Jeżeli ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciela wezwiemy do zapłacenia kary" - zapowiedział cytowany w komunikacie dyrektor Ośrodka Informacji UFG Wojciech Bijak.

Fundusz poinformował, że od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Opłaty za brak OC są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce - w 2013 r. wyniesie ono, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, 1600 zł. W związku z tym posiadacze samochodów osobowych - jeżdżący bez OC - zapłacą 3,2 tysiące złotych kary (w 2012 roku kara wynosi 3 tys. zł). Z kolei dla ciężarówek, autobusów czy ciągników samochodowych pełna kara wyniesie 4,8 tysiąca złotych (dziś 4,5 tys. zł).

"Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia tylko przez kilka dni - zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekroczy 3 dni - 20 proc., a do 14 dni - 50 proc. kary podstawowej. Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią - to ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery, przyczepy itp. - nie mają prawa poruszać się po polskich drogach" - poinformował Fundusz.

Zgodnie w informacją UFG od początku stycznia do końca września 2012 r. Fundusz wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 20 tysięcy posiadaczy pojazdów. Rocznie z powodu braku obowiązkowej polisy, płacą oni ponad 10 mln złotych kar. Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza się około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów, a ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 70 milionów złotych (szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku) - wypłaty z UFG są bowiem finansowane przez firmy ubezpieczeniowe.

Zgodnie z informacją UFG ubezpieczyciele muszą - w ciągu maksymalnie 14 dni - przesłać do Funduszu informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży. Obowiązek posiadania OC sprawdza również m.in. policja i wydziały komunikacji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas