Toyota Grand Highlander może zadebiutować w przyszłym roku

Amerykańska prasa motoryzacyjna donosi, że potężny 7-osobowy SUV Toyota Highlander może wkrótce doczekać się jeszcze większego brata. Oferta Toyoty i Lexusa w Stanach Zjednoczonych ma według nieoficjalnych informacji zostać poszerzona o Grand Highlandera i spokrewnionego z nim luksusowego Lexusa TX.

Jeszcze większy Highlander

Amerykańscy klienci Toyoty i Lexusa od pewnego czasu domagali się samochodów jeszcze większych od Highlandera i Lexusa RX L. Wtórowali im dealerzy, którzy również widzą zapotrzebowanie na takie SUV-y. Z europejskiego punktu widzenia jest to co najmniej ciekawe, biorąc pod uwagę, że już Highlander ma trzy rzędy siedzeń i mierzy 5 metrów. Ale Ameryka ma swoją specyfikę.

Wygląda na to, że Toyota spełni te oczekiwania i najprawdopodobniej w przyszłym roku wprowadzi do swoich salonów w USA Grand Highlandera oraz jego luksusowy odpowiednik, Lexusa TX. Informacje te podał magazyn Automotive News, który powołuje się na anonimowe źródło. Toyota nie skomentowała tych doniesień w oficjalnej korespondencji z dziennikarzami portalu.

Reklama

Highlander - amerykański SUV w Europie

Toyota Highlander to ogromny, 7-miejscowy SUV z hybrydą pod maską i dostępnym napędem na cztery koła AWD-i. Auto zbudowane na wydłużonej platformie TNGA-K z rozstawem osi aż 285 cm zapewnia mnóstwo miejsca dla licznej rodziny i bagaży oraz komfortową jazdę zarówno po mieście i autostradzie, jak i po nierównościach dróg gruntowych. Highlander ma niemal 5 m długości, za trzecim rzędem siedzeń mieści się 268 l bagażu, a po jego złożeniu tylnej kanapy 658 l do linii rolety. Jeśli to za mało, to samochód może pociągnąć przyczepę o masie do 2 ton.

W USA Highlander jest dostępny z napędem hybrydowym opartym na silniku 2,5 l w wersji FWD i AWD-i oraz z silnikiem V6 3,5 l i 8-stopniowym automatem. W Europie auto można kupić tylko w wersji hybrydowej z napędem na cztery koła AWD-i, zapewnianym przez współpracę układu hybrydowego z dodatkowym silnikiem elektrycznym przy tylnej osi. Układ ma 248 KM mocy i rozpędza auto do setki w 8,3 s. Średnie spalanie wynosi od 6,6 l benzyny na 100 km.

Grand Highlander - więcej miejsca dla 7 pasażerów

Toyota Grand Highlander będzie dłuższą wersją Highlandera, w które również zmieszczą się trzy rzędy siedzeń. Według nieoficjalnych doniesień, samochód ma trafić na rynek w połowie 2023 roku, a kilka miesięcy później do oferty ma dołączyć Lexus TX. Oba auta mają być produkowane w fabryce Toyoty w stanie Indiana.

Nie jest jasne, czy Toyota Grand Highlander i Lexus TX mają być oparte na odnowionej płycie podłogowej, czy po prostu na wydłużonej wersji obecnej platformy Highlandera. Highlander aktualnej, czwartej generacji został wprowadzony na rynek w 2019 roku, dwa lata przed europejską premierą.

Nazwy obu modeli pojawiły się w przestrzeni publicznej już wcześniej. W ciągu ostatnich dwóch lat Toyota zastrzegła znaki towarowe Grand Highlander oraz TX350 i TX500h oraz TX550h+. Oczywiście samo zgłoszenie znaków towarowych nie przesądza jeszcze o wejściu tych modeli na rynek. Toyota ani nie ogłosiła jeszcze oficjalnie tych dwóch nazw, ani nie wspomniała o wprowadzeniu takich samochodów do sprzedaży. Ale biorąc pod uwagę harmonogram, o którym wspominają źródła magazynu Automotive News, oficjalne doniesienia mogą się pojawić do końca roku.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

Dowiedz się więcej na temat: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama